המפה – לקרוא בין הקווים - לבתי הספר


התערוכה המקיפה ורבת הפנים "המפה - לקרוא בין הקווים" פותחת את עונת התערוכות החגיגית לציון 70 שנה למדינת ישראל במוזיאון.  עשרות יצירות אמנות של אמנים ישראליים מהשורה הראשונה המעניקים פרשנות מקורית, בועטת, צבעונית וייחודית למפה הישראלית, על הנופים, הסמליות, הריחות והתחושות שהיא מעוררת בנו.

בואו לגלות את ישראל, כפי שלא ראיתם אותה מעולם, בהדרכה חווייתית במהלכה נצעד במשעולי הזהות הישראלית דרך יצירותיהם של דוד טרקטוקבר, מיכאל סגן כהן, ציבי גבע, גל ויינשטין אפרת נתן, זויה צ'רקבסקי ואריאן ליטמן ורבים וטובים נוספים.

 

לבחירתכם, תכניות הדרכה יעודיות לגילאים השונים:

 

אנחנו על המפה

כיתות ד-ט

למה משמשות מפות וכיצד משתמשים בהן? מה תפקידן ועד כמה הן מייצגות נאמנה את המציאות? מה עומד מאחורי הסימונים על המפה וכיצד ניתן לקרוא, להבין ולפרש אותם? בפעילות חקר מאתגרת  בתערוכה "המפה -לקרוא בין הקווים" ננסה להשיב לשאלות אלה ורבות אחרות, נלמד כיצד קוראים מפות וכיצד ניתן להביע באמצעותן רעיונות, ביקורת, עמדות ודעות.  במשחק מהנה ברחבי המוזיאון נתנסה בניווט באמצעות מפה ובסדנת יצירה נעצב בעצמנו את המפה שלנו.

 

 

בשביל הזהות

כיתות ז-יב

מפה איננה רק ייצוג של שטח בעל קווי מתאר מוגדרים, נקודות ציון ידועות וטופוגרפיה מסוימת. מפה היא דגם, היא תבנית נוף מולדת, היא מהדהדת מראות נוף, ריחות, טעמים וזיכרונות, עד שהיא הופכת למסמן של זהות ושייכות שבכוחו לחולל חיבור רגשי עמוק. בהדרכה ופעילות בתערוכה "המפה - לקרוא בין הקווים", נחשוף את הכוחות הפועלים מאחורי שרטוט מפות ארץ ישראל ומדינת ישראל, נפענח את הסמלים והדימויים המייצגים את ישראל ואת  "הישראליות" בשלל יצירות אמנות המוצגות בתערוכה. בביתן לאתנוגרפיה ולפולקלור נעמוד על ייצוגהּ של ארץ ישראל כמושא לכמיהה ולגעגוע. לבסוף, ננסה לשרטט בעצמנו את מפת הגבולות המעודכנת של הזהות הישראלית האישית שלנו.