ריקוד המכונה


תערוכה בשני חלקים

 

 


שרמנקה

מכונות על כנפי הדמיון


תערוכה שהיא מעין מופע קסום ומוזר ללא שחקנים; כוכבי ההצגה הן המכונות המופלאות שיצר האמן אדוארד ברסודסקי- הן מתקתקות, מצלצלות, מסתובבות, מזמרות ומציגות תפיסה שונה ומיוחדת ליחסים בין אדם למכונה, אדם לתיאטרון, מציאות לדמיון, גרוטאות לאמנות.
הקהל נכנס ויושב מול שורת מכונות עמוסות בפרטים שונים ומשונים, וההצגה מתחילה,המכונות מצלצלות ומקשקשות ונכנסות לפעולה: כל אחת מספרת את סיפורה על פי סדר ותזמון שנקבע מראש. המכונות, כוכבי ההצגה, בנויות מחפצים ישנים שנמצאו באקראי ומגילופי עץ מורכבים של בעלי חיים, בני אדם ויצורי כלאיים שנראים כלקוחים מציוריו של הירונימוס בוש, כדמויות פיסול שוליים בקתדראלות של ימי-הביניים וכן מתוך מסורת הגילוף העשירה של העם הרוסי.
פעמונים מצלצלים, פטישים מכים, כנפי מתכת נעות, משקלות עולות ויורדות, דמויות ססגוניות מסתובבות, חיות מסתוריות מופיעות ונעלמות ועוד ועוד. המכונות המופיעות בתערוכה ייחודיות ושופעות אופי, כמעט מפתה לומר נשמה. יוצרן, אדוארד ברסודסקי, היה מתנגד פסיבי שהפך לאילם מרצון תחת המשטר הקומוניסטי בברית המועצות, ובתקופה זו ביטא בפסליו את כל מה שלא יכול היה להביע בקול רם. הוא רצה שהפסלים שלו ינועו, ובשנת 1967 יצר את ה"קינמאט" הראשון שלו - כפי שהוא מכנה את פסליו הנעים. רבים באו בעקבותיו ומלאו את חלל המופעים האינטימי שיצר בביתו שבלנינגרד (סנט פטרסבורג).לאחר הפרסטרויקה הוצע לברסודסקי ולשותפתו, במאית התיאטרון טטיאנה יקובסקייה, לסייר עם האוסף שלהם, וכך הגיעו לגלזגו, סקוטלנד, שם הם מתגוררים ויוצרים עד היום.
המכונות "מדברות" כל אחת בתורה, כל אחת מספרת את סיפורה ומהפנטת כמו זו שקדמה לה; חלקן עם התייחסות אישית, אחרות בהתייחסות תרבותית, ואחרות - בהתייחסות אוניברסאלית על מצבו הקיומי של האדם בעולם המודרני.

הקברט המכאני

הפתעות בלחיצת כפתור


תערוכה ססגונית ושובבה של צעצועים מכאניים ומכונות אוטומאטיות, משעשעות ומעוררות מחשבה, המופעלות על ידי הקהל בלחיצת כפתור. כל המוצגים נוצרו על ידי אמנים בעלי מלאכה והם מלאכת מחשבת המשלבת עיצוב אמנותי עתיר דמיון עם יכולת טכנית מעוררת התפעלות. האנשים, החיות ושאר היצורים שנעורים לחיים ולתנועה בלחיצת כפתור מופעלים על ידי גלגלי שיניים, מנופים, גומיות וכפיסי עץ במנגנון גלוי לעין, המשך למסורת עתיקת ימים של מכשירי מכאניקה ידנית ומדויקת.תחילת "הקברט המכאני" לפני כשלושים שנה באנגליה, ומאז הלכו ונוספו לקבוצה אמנים ועבודות מגוונות, שמבחר מתוכן הגיע ארצה."הקברט המכאני" מציג תערוכות מאוספיו ברחבי העולם, עבודות מרתקות ומפתיעות המציעות תפיסת עולם שנונה, אירונית ומקורית. בין האומנים שעבודותיהם מוצגות בתערוכה- פול ספונר, רון פולר, פטר מרקי ומאט סמית. בתערוכה יוצגו 40 פריטים שונים שיופעלו על ידי הקהל ויספקו הנאה ושעשוע לכל קהל, בכל גיל.      

  

מ- 12 ביולי עד 10 באוקטובר 2010