עדות מקומית 9


התערוכה העולמית והישראלית לצילומי עיתונות

 

עדות מקומית הינה תערוכת צילום עיתונות ותיעוד שנתית, המוצגת בארץ החל משנת 2003 ומביאה את המציאות באזורנו לצד תערוכת הצילום הבין-לאומית WORLD PRESS PHOTO.

עדות מקומית מספקת במה להצגת האיכויות התרבותיות של הדימויים שיוצרים הצלמים ולהמחשת החשיבות החברתית של צילום התיעוד המקומי. הצילום העיתונאי והתיעודי מגלה את הפנים האנושיים והמורכבים של קיומנו, פנים שאינם זוכים לחשיפה מלאה בעת הופעתם באמצעי התקשורת המקובלים.
7600 דימויים נשלחו השנה על-ידי 400 צלמים לתחרות,והתערוכה מציגה 300 צילומים של 54 צלמים שנבחרו על ידי חבר שופטים בעשר קטגוריות שונות.  במשך שנות הפעילות של עדות מקומית גברה ההכרה בה כמפעל המרכז ומייצג את התמונות החשובות שמתעדות את המציאות בארץ. הצגת התערוכה השנה, לראשונה, במוזיאון מעידה עד כמה צילום התיעוד אשר נוגע בכל פינות חיינו הפך משמעותי ביותר מבחינה יצירתית והיסטורית. תערוכת 2009 מציגה מנעד רחב של התבוננות במתרחש בסביבה הישראלית והפלסטינית; באמצעות הצילומים ניתן לחוש ברבדים השונים של המציאות הסובבת אותנו.
בין הצלמים המשתתפים השנה ישנו מספר מרשים של צלמים חדשים כמו גם מספר הולך וגדל של צלמים פלשתינים. עובדה זו מעידה על האמון הרב שנותנים הצלמים במערכת התערוכה ובצוות השופטים, בהליך הבחירה ובנאמנות המקצועית המחויבת לאיכויות הדימוי. התערוכה השנה מספקת לראשונה לציבור הישראלי הזדמנות להישיר מבט אל מראות  מעזה שרובם לא נחשפו עד כה מסיבות שונות, בין היתר מפני שעל הצלמים הישראלים נאסר להיכנס ולצלם שם.

 

אוצרת: דנה גילרמן

יוזמה וניהול: דנה וולפיילר-ללקין

 

מ- 16 בדצמבר 2009 עד 16 בינואר 2010