חכמת הפרצוף


על אנשים, פרצופים, מסכות ואמונות

 

מה אומר הפרצוף על אופיו של בעליו? מדוע אחד נחשב יפה והשני מכוער, אחד מצחיק והשני מפחיד? תערוכה מרתקת, ססגונית ומפתיעה, העוסקת בחידת הפרצוף האנושי באמצעות מסכות, אמנות, מיסטיקה, קבלה, קלסתרונים, פריטים ומחקרים על האדם ופרצופו.

לתערוכה פנים רבות; היא נוגעת "בפנים שבפנים", בהכרת-הפרצוף וקריאת-הפנים כפי שמתייחסים אליהם הקבלה, הההיסטוריה והפיזיונומיה, כמו גם הפרסונולוגיה ותחומים אקדמיים.
הפנים הם אניגמטיים, טומני סוד ובלתי מפוענחים. חכמת הפרצוף הוא נושא מיסטי, חמקמק, מרתק ובעיקר מציף על פני השטח שאלות הנוגעות באופיו של האדם.
התערוכה מנסה להעלות את השאלות וההשערות שצצות ועולות תוך כדי העיסוק בחידת הפרצוף, להאיר את המסתורין, האניגמה והחידתיות הצפונים בפני האדם.

הניסיון המתמיד לפענח את הפרצוף ולפרש את תוויו בא לידי ביטוי בתחומים שונים, החל מהעיסוק המעמיק בנושא בקבלה ובספר הזוהר, והמשך בפיסול הפנים הקלאסיים בעת העתיקה, בעבודות אמנות ובשלל מסכות שמקורן בתרבויות השונות. גם במחקרים בני-זמנינו העיסוק בפרצוף הוא נרחב ביותר. חוקרים בארץ ובעולם העוסקים בפסיכולוגיה חברתית וקוגניטיבית מנסים במחקרם להבין את הקשר, אם קיים, בין תווי הפנים לנפש האדם. מדענים העוסקים בבינה מלאכותית מנסים "ללמד" את את המחשב לייפות פנים, "ולהבין" יופי מהו.
בתערוכה יפגוש המבקר את דיוקנו, ויצא למסע בו הוא יחקור את תווי-פניו במגוון דרכים; הוא ייפגש עם אסכולות שונות העוסקות בהכרת הפנים וקריאתם (מהקבלה ועד המדע) ויתמודד עם השאלה: "האם באמת הפרצוף מעיד על האופי והאישיות שלנו כבני אדם?"
לשאלה זו תשובות רבות - סותרות ומשלימות. קיימות תפיסות הרואות בפנים מפה לאישיותו של האדם, ותפיסות המפריכות את האמונה כי הפנים מעידים על האישיות שלנו. נקודות המפגש של הצופה באות לידי ביטוי בקריאה היסטורית, תרבותית, אסתטית, אמנותית, אקדמית ופסאודו-מדעית.
בכל "תחנה" או "נקודת מפגש" יוכל המבקר לדלות אינפורמציה על פניו שלו ועל פני הסובבים אותו.
קיימים אזורים בתערוכה המאפשרים מגע של הצופה עם הפנים, ו/או ראיה שלו עצמו אל מול פניו ואל מול מערכת מושגים המאפשרת לו לנסות לקרוא את פניו הוא.
התערוכה מציגה גם נושאים משיקים כמו קריקטורות, קלסתרונאות, פנים וחפצים (הקשר בין חפץ לתו בפנים לאישיות האדם), מיפוי וקידוד הפנים באמנות, משחקי - הפעלה ועוד.


אוצרת: דנה תגר הלר

מ- 14 ביוני עד 21 בנובמבר 2009