יחי ראש העיר מאיר דיזנגוף!


על האיש, על תל אביב ועל תושביה

 

מאיר דיזנגוף היה כבר בן 50 כשנבחר, ב 1911, לראשות ועד תל-אביב , לאחר שנים רבות של פעילות ציונית וניסיון רב כאיש עסקים. מאז ועד יום מותו ב-1936 הוא עמד בראש העיר (למעט בתקופה שבין סוף 1925 לסוף 1928). מאיר דיזנגוף היה איש נעים הליכות וחביב על הבריות. הוא היה ציוני נלהב, בורגני, ליברל ומעריץ התרבות המערבית. אין ספק, שאישיותו של דיזנגוף האצילה על אופיה של תל-אביב. בחזונו הייתה תל-אביב עיר חילונית, שוקקת חיים ומשוחררת ממשא ההיסטוריה. העיר גילמה בעיניו את האידיאל הציוני של עבודה עברית וסימלה את העצמאות היהודית. תל-אביב של דיזנגוף הייתה מרכז עירוני ייחודי, מעין בועה עירונית בנוף חקלאי, מרכז תוסס של עסקים, תרבות ובילוי, כפי שהיא מוכרת לנו גם היום.
התערוכה מציגה את ראש העיר מאיר דיזנגוף ואת יחסו המיוחד לתל-אביב, כמו גם את היחסים המיוחדים שהתקיימו בינו, העומד בראשה, ובין תושבי העיר. המפגש בין דיזנגוף, תל-אביב ותושביה מוצג בתערוכה באמצעות אירועי התרבות ומפעלי הכלכלה הבולטים של תל אביב, שדיזנגוף עודד וטיפח, וביניהם העדלידע, המכביה, יריד המזרח, מוזיאון תל אביב לאמנות וטקסים ציבוריים, אשר תרמו לאופיה של תל אביב כ"עיר ללא הפסקה", כבר מראשיתה.

ב-23 בספטמבר 1936 נפטר דיזנגוף לאחר מחלה ממושכת. העירייה הכריזה על שלושה ימי אבל. בעיתון "דבר" נכתב על יחסו לתל אביב: "עד נשמת אפו האחרונה לא חדל מלחלום את חלום גידולה ותפארתה." 

 

 

אוצרת: נאווה שרייבר
מ- 1 ביוני עד 21 בנובמבר 2009