ההיסטוריה הסודית של תל-אביב


מה קרה כאן במשך 20,000 שנה?

 

תל-אביב חוגגת מאה שנים להיווסדה. הצילום, המתעד את טקס הגרלת המגרשים של אחוזת-בית בכרם ג'באלי, אשר צולם באקראי במצלמתו של אברהם סוסקין ב-11 באפריל 1909, הוא שתרם לבחירה בתאריך זה כמועד ייסודה של העיר. הצילום, שבו נראית קבוצת אנשים עומדת בלב החולות, עלה בקנה אחד עם הדימוי של תל-אביב כעיר שבתיה צמחו מהחולות הלבנים, השוממים. לעתים, נדמה שתל-אביב נוצרה יש מאין.
האמנם כך? האם יש בתל-אביב גם "תל" אחר? היש בה שכבות סמויות מן העין? מה קדם לה, לעיר העברית הראשונה, ומי חיו כאן בעבר באותה משבצת קרקע "חולית" ו"שוממה"?
לרגל חגיגות המאה לתל-אביב, בחר מוזיאון ארץ-ישראל להזמין את תושבי העיר ואת הקהל הרחב למסע בזמן אל העבר הרחוק של העיר, אל עשרות האתרים הארכיאולוגיים שנתגלו מתחת לבתי תל-אביב והמעידים על 20,000 שנות קיום אנושי, למן העידן הפרהיסטורי ועד לשלהי התקופה העות'מאנית, ערב ייסודה של העיר.
יפו העתיקה בת 5,000 השנים, הורתה של תל-אביב המודרנית, הייתה ברוב התקופות הקדומות העיר המרכזית והחשובה באזור. עברה נחקר בעשור האחרון בהיקף נרחב ותגליותיה ראויות לתערוכה גדולה ומכובדת בפני עצמה. התערוכה הנוכחית עוסקת על כן במרחב העירוני של תל-אביב בלבד, שהיה תמיד העורף היישובי של יפו.
"ההיסטוריה הסודית של תל-אביב" נדמית לסוד משום שהיא סמויה מן העין, וגם כשהיא נחשפת מעת לעת בחפירות הארכיאולוגיות, שכבה על גבי שכבה, אין היא נצרבת בתודעתם של תושביה.
 

אוצרת: ניצה בשקין-יוסף

מ- 10 בפברואר 2009 עד 28 בפברואר 2010