בקיוסק


איציק גורדון, צילום

 

הקיוסק הראשון בתל-אביב הוקם בשנת 1910 בשדרות רוטשילד. עם הזמן נבנו קיוסקים נוספים בקרנות רחוב ולאורך השדרות והפכו חלק בלתי נפרד מהנוף הישראלי. הקיוסקים דעכו ונסגרו בזה אחר זה בשנות התשעים והתעוררו שוב לחיים בשנים האחרונות; הם עברו מתיחת פנים והיו למרכזי התכנסות של צעירי העיר.
גורדון צילם את חיי היום והלילה המתרחשים סביב הקיוסקים בתל-אביב; לכל קיוסק אופי ועיצוב משלו -  מבנה לבן עם קוים נקיים הוא מזנון לסושי, מבנה עם פרגולה ואריחים אדומים מגיש סנדוויצ'ים וארוחות קלות. ספסלי שדרות רוטשילד הפכו הסמוכים לקיוסקים מהווים מקום מפגש לאנשי השכונה על כוס קפה.
גורדון מדגיש בעבודותיו את סוגי האור השונים המאפיינים כל קיוסק ומשפיעים על האווירה הנוצרת בו; נורות ניאון צובעות עם רדת החשכה קיוסק אחד בירוק ובאחר נשפך אור חם אדמדם על הנוכחים; באור היום מצלות הפרגולות על היושבים ויוצרות משחקי אור וצל מעניינים. הצילומים משקפים גם את טיבן השונה של ההתכנסויות סביב הקיוסקים ביום ובלילה. ביום חולפים בהם אנשים בדרך לעבודה או בעת הפסקת הצהריים, ואימהות עם עגלות תינוק נפגשות לשיחה קלה ובלילה נפגשים בו צעירים, זוגות ובודדים.

 

אוצרת: כנרת פלטי

מ- 5 בנובמבר עד 31 בדצמבר 2008