דוש


קריקטוריסט, 2000-1921

 

דוש היה כינוי העט שבחר לעצמו הקריקטוריסט הנודע קריאל גרדוש.

דוש עלה ארצה ערב הקמת המדינה בשנת 1948, והתחיל את דרכו בעיתונות הישראלית בשבועון "העולם הזה". כעולה חדש וללא שליטה מספקת בשפה העברית, מצא את מקומו בציור ובעיצוב, למרות שהיה חסר השכלה פורמלית בתחומים אלה. הוא היה במשך כמה שנים עורכו הגרפי של השבועון ובו החל לצייר באופן שוטף קריקטורות מסוגים שונים. בשנת 1953 נקרא על-ידי עורך "מעריב" דאז, ד"ר עזריאל קרליבך, להצטרף לעיתונו, ושם הופקד על מדור חדש אשר עד אז לא היה קיים בעיתונות הישראלית - פרסום יומי קבוע של קריקטורה פוליטית. עד מותו פרסם דוש במעריב כעשרת אלפים קריקטורות. במרכז חלקן הגדול עמדה דמותו של שרוליק.

בדומה לסמלים מוכרים מארצות אחרות, כמו הדוד סם האמריקני, מריאן הצרפתית או הדוב הרוסי, עוצב שרוליק על-ידי דוש כדי לייצג בציוריו את מדינת ישראל. זוהי דמות ספק רצינית, ספק אמיתית, ספק דמיונית של נער צעיר, מתולתל, חובש כובע טמבל, לבוש בדרך כלל סנדלים ומכנסיים קצרים, או לעתים מדי צבא, בדמות הצבר הישראלי האופייני של שנות החמישים והשישים. בעומדו במרכזם של סיטואציות ומצבים שונים, לעיתים קומיים,  איפשר שרוליק ליוצרו להביע את דעתו ולהגיב על האירועים השונים בחיי המדינה. אבל שרוליק לא היה סמל סטטי, תחת ידו ודמיונו העשיר של דוש הוא נהפך לדמות חיה, משתנה, בעלת מצבי רוח, מחשבות ודעות, או כפי שהגדיר אותו דוש "נער נצחי ששמח ובכה, לחם ונכשל, התאכזב, נפל והתרומם כמעין נחום-תקום או פינוקיו מודרני, בתוך הסערה הבלתי פוסקת של הקיום הישראלי".

שרוליק זכה לאהדה עצומה בציבור, הפך לסמל לאומי וביסס את מעמדו של דוש כקריקטוריסט הבכיר של מדינת ישראל. מרכיב ייחודי אחר בקריקטורות של דוש הוא מסגרת שחורה עשויה בקו חופשי אשר בפינתה התחתונה מופיעה חתימתו. מסגרת זו חותמת את המיקרו-קוסמוס שבתוכו מתרחשים האירועים המתוארים. היא מגדירה את עולמם של שרוליק ויוצרו ומפרידה אותו מן הסובב. היא ממקדת את תשומת הלב של הצופה בקריקטורה ומחייבת אותו להתרכז בה ולנסות להבין את הרעיון העומד מאחוריה. הקריקטורה הפוליטית היומית הייתה אמנם תחום מרכזי אך לא בלבדי ביצירתו של דוש. שרוליק שלו הופיע על כרזות, בולים ומוצרים שונים.

כמו כן עסק דוש בכתיבת מאמרים, סיפורים קצרים ומחזות ואף אייר ספרי ילדים אחדים. בתערוכה רוכזו מקצת מעבודותיו של דוש המייצגות את מגוון יצירתו, את אישיותו יוצאת הדופן, מקוריותו, ראייתו החודרת והרחבה את החברה, הפוליטיקה וההוויה הישראלית וכשרונו הגדול לתיאור מצבים ורעיונות.

 

אוצרת: מיכל ברושי

מ- 20 במרס עד 1 בספטמבר 2007