מציאות שבירה


אמנים ישראלים יוצרים בזכוכית

 

התערוכה, הראשונה מסוגה, סקרה את זירת היצירה בזכוכית בישראל כיום, ומציגה עבודות בזכוכית של 62 אמנים ישראלים - וותיקים וצעירים.
בתערוכה מוצגות עבודות המדגימות כמעט את כל הטכניקות של עיבוד ועיטור זכוכית: תהליכים חמים כמו ניפוח, איחוי, יציקה בתבניות, כיפוף והפלה ותהליכים קרים דוגמת חיתוך, חריטה, צריבה בחומצה, התזת חול וליטוש, ריבוד משטחי זכוכית, שימוש ברכיבים מתכתיים, ציפוי בכסף או זהב ועוד. בין העבודות המוצגות בתערוכה כאלו המשלבים חומרים סותרים לכאורה כמו אבן, מתכת, קרמיקה, עץ, בד, חומר אקרילי, גומי ונייר, שימוש במידה לא שיגרתית, פריטים מן-המוכן, או פריטים ביולוגיים (דוגמת עצמות בעלי החיים).

המוצגים נעים בין הזעיר למונומנטלי, בין כלים שימושיים לחפצים דקורטיביים, והם כוללים פריטים בעלי אוריינטציה עיצובית או אדריכלית, עבודות פיסול, מדיה מעורבת ומיצבים קונספטואליים.

הזכוכית נועדה, באופן מסורתי, לשרת מטרות תועלתיות. בשנות השישים של המאה ה-20, חדלה השימושיות להיות תכלית עיקרית והדגש עבר אל הכוח המופשט או הפיסולי הגלום בזכוכית. לישראל הגיעה התפתחות זו מאוחר יותר. האמנים המקומיים נרתעו מפני העיסוק בחומר המתעתע והקשה הזה, וגם החשיפה לה זכו אמני הזכוכית היתה מוגבלת.
כיום המצב שונה בהרבה. ב"בצלאל" נפתחה תכנית אוניברסיטאית לעבודה בזכוכית, קורסים שונים מציעים הכשרה טכנית, הוקמו סטודיות וגלריות לזכוכית - וכל אלה מסמנים את הצמיחה הניכרת שחווה תחום זה בשנים האחרונות.

 

אוצרת: אנריאטה אליעזר ברונר

מ- 20 בספטמבר 2007 עד 3 במאי 2008