שנייה שנייה


תערוכת עבודות של איתי נוי, אמן ומעצב שעונים, זוכה פרס אנדי 2007

 

איתי נוי, מעצב תכשיטים בהכשרתו, הוא שען פוסט-מודרני, המתמקד במכשירים למדידת זמן בגישה אינטלקטואלית ופילוסופית המתובלת בהומור ובנוסטלגיה. נוי זכה בפרס אנדי "בזכות עבודות האמנות העכשוויות הייחודיות שלו, המרגשות מצד הרעיון ומעולות מצד הביצוע", כפי שכותבת נירית נלסון, יו"ר ועדת פרס אנדי. "השעונים שלו...נוסף על מורכבותם האסתטית יודעים לספר לנו רבות על הזמן ועל האופן שאנו חווים אותו. עבודותיו מעוררות המחשבה הן יצירות מופת שעתידות להזין את השיח בתחומן".

התערוכה מציגה שעוני יד, שעוני קיר, שעוני שולחן ושעונים מעוררים ייחודיים ושונים, אם כי שימושיים.
התערוכה מחולקת לכמה מדורים: מדור אחד מציג "שעונים יד שניה" - שעונים ישנים, מקולקלים שנמצאו בבתים של בני משפחה וחברים. שעונים אלו פורקו, נוקו, לוטשו. המנגנון, המחוגים והזכוכית הוחלפו בחדשים. על לוח שעון היד החדש הודפס צילום השעון הישן, השרוט, אשר מחוגיו הקפואים מייצגים את "שעת המוות" שלו. השעון הישן כלוא בתוך שעון מחודש ותקין.
מדור אחר מציג "שעוני סבא" - שעוני קיר ישנים שאת תצלומיהם הגדיל האמן למידות המקוריות. בגב הצילום מותקן מנגנון זעיר אשר מחקה את צלצול השעון המקורי ומציג את השעה באמצעות מחוגים חדשים.
"כיכר העיר" הוא שמם של שעונים אשר בלוחותיהם מופיעים תצלומי אוויר של כיכרות בערים מרכזיות בעולם שעברו עיבוד גרפי: כיכר המדינה בתל-אביב, כיכר ה"אטואל" בפריס, כיכן סן פטרו ברומא וכיכר טרפלגר בלונדון.
"שעוני פרקטל" - (פרקטל- קבוצות קווים בעלות מימד שבור הנקראות, כל אחת, כהעתק מדויק של האחרת). בשעונים אלו עובדו קווים גיאומטריים פשוטים בתהליך פרקטלי במחשב לעיטורים מורכבים.
"דואליות" - שעונים בעלי שני צדדים משלימים או מנוגדים זה לזה: שעון שבת-שעון חול, אינפורמטיבי-דקורטיבי, מודרני-קלסי, חשוף-חבוי.
עוד בתערוכה: שעוני שולחן העשויים פליז מצופה זהב, שעוני שולחן המונעים על-ידי מחשב ועוד.

 

אוצר ומעצב: טל לנצמן

מ- 12 ביוני עד 27 באוקטובר 2007