בשדה פלישתים


כלי קודש מגניזת מקדש ביבנה

  

לראשונה התגלה בור גניזה פלישתי שלם ובו המספר הגדול ביותר של פריטי קודש שהתגלו אי פעם בארץ

 

בחודשים אוקטובר-נובמבר 2002 התקיימה חפירת הצלה ביבנה מטעם רשות העתיקות, לאחר שהאתר נפגע במהלך עבודות גינון.
בחפירה אותה ניהל ד"ר רז קלטר נחשף בור גניזה מעוגל עמוס בחפצים מיוחדים במינם, שעוררו עניין רב בקרב הארכיאולוגים בארץ ובעולם. גניזה היא מקום לשמירת חפצים מקודשים שיצאו מכלל שימוש פולחני, אך מאחר ודבקה בהם קדושה אין להשתמש בהם לצרכי חולין. בימינו גונזים בעיקר ספרי קודש.

בבור הגניזה ביבנה נמצאו כ-120 כני פולחן- זהו המספר הגדול ביותר של כנים שהתגלה אי פעם. מספר זה גדול ממספרם של כל הכנים שהתגלו בארץ ישראל בכל החפירות שנעשו במהלך מאה וחמישים שנים. לכנים, העשויים ביד, צורה בלתי שגרתית - הם מרובעים או אליפטיים ודומים לבתים. לרוב גגותיהם פתוחים ו"קושרות" מחברות את כותליהם. גגות מיוחדים דמויי אוכף, נמצאו כאן לראשונה. דגמי חבל וכפתורים מעטרים את כרכובי הכנים, ובדפנותיהם קרועים חלונות. רובם מעוטרים בחזיתם בתבליט ובחריתה בדמויות אדם וחיות, כולל דמויות של אלה עירומה, פרים, אריות, עץ ועזים, ספינכסים, ופרה מיניקה בצירופים שונים. באחד הכנים שוכנת תזמורת. כמו כן נטמנו בבור אלפי קערות וקובעות, שעל רבות מהן סימני שריפה המעידים כי שימשו לשריפה של קטורת או שמנים ארומטיים.

התערוכה תציג עשרות כלי פולחן מבור הגניזה ביבנה. זו הפעם הראשונה שכלים מיוחדים אלה מוצגים לציבור הרחב.  המימצאים הללו חשובים מבחינות רבות -  להבנת משמעותם ושימושם של כני הפולחן, לשימוש בקטורת בפולחן, ולתולדות האמנות. הם גם טומנים בחובם מידע על הדת הפלשתית כמו גם על האנשים שטמנו את הכלים הללו.


אוצרת: ד"ר עירית ציפר
מ- 15 באוקטובר 2006 עד 15 בפברואר 2007