מברשות


מברשות שיניים ומברשות גילוח, מברשות לבגדים ולנעליים, מברשות רחצה ומברשות שיער, מברשות לפיאות ולניקוי פירורים, לרהיטים ולצחצוח תנורים, מברשות לסירוק סוסים ולניקוי סירים, מכחולים ומטאטאים, מברשות לציפורניים ולריסים וגם מברשות לניקוי מקלדת המחשב

 

המברשת, לסוגיה השונים, היא אחד האבזרים היותר שימושיים והיותר מגוונים. היא נמנית על אותם חפצים נדושים שאחרי השימוש נזרקים, אולם היא מאירה זווית בחיי היומיום של בני האדם, לאורך דורותף במדינות ובתרבויות שונות. היא מספרת לנו על עקרונות ההיגיינה של הגוף, על התפתחות חומרי ייצור שונים, על מיומנויות שעברו מן העולם ועל פריצות דרך עיצוביות. התערוכה מציגה, כאמור, אלפי מברשות מסוגים שונים: מברשות שיניים ושיער, מברשות לסירוק פאות, מברשות גילוח, מברשות לבגדים ולניקוי פירורים, מברשות צוואר (לניקוי אחר תספורת) ומברשות לכובעים, מטאטאים, מברשות לרהיטים ולניקוי תנורים, מברשות לניקוי נעליים ותריסים, מברשות לסירוק סוסים, מברשות צביעה ומכחולים, מברשות של צורפים ונגרים, מברשות לרחיצת בקבוקים ולניקוי חלילים, מברשות ציפורניים, מברשות אסלה, מברשות ריסים וגם מברשות בעלות ראש כפול לניקוי מקלדת המחשב.

מקור המברשות ממדינות ומתקופות שונות: מצרפת, אנגליה, ארה"ב, סין, אוסטריה, רוסיה, בלגיה, הודו, מרוקו, ישראל, פורטוגל, איטליה, ברזיל, גואטמלה, נורבגיה, טורקיה, יפן, וייטנאם, לבנון, מאוריציוס, ספרד, אינדונזיה, סרי לנקה, סנגל, קמבודיה, ברבדוס, קוריאה, אוקראינה, קניה, טיוואן, וגרמניה - מן המאה ה-18 ועד ימינו.

 

התערוכה מחולקת למדורים:

מברשות על פי המסורת העירונית - גרסה "מהודרת" של המברשות עשויות ממתכת מוכספת, שריון צב, קרן, עץ מחוטב או שנהב ונועדו למשפחות אמידות של המאה ה-19.

מסורת עממית - פריטים המספרים לנו על עולם שנעלם ומברשות שהפכו כמעט לעתיקות, מברשות לניקוי סירים או לניקוי קורים, מטאטא לארונות וכד'.

מסורת אתנית - מברשות פרימיטיביות מאפריקה ומן המזרח הרחוק המבטאות מיומנות אמנותית שקיימת גם בימינו שימוש בסיבים טבעיים המלווה בייצור מתוחכם.

קיטש - מברשות משעשעות מרחבי העולם בצורות שונות ומשונות. צורות של בעלי חיים (כלב, דוב, תרנגול, ינשוף, ברווז וכד', גברים או נשים בשמלת חישוקים.

עיצוב - הקשר בין המברשות לבין העיצוב החודר להיבטים השגרתיים ביותר של חיי היומיום, דוגמת מברשת השיניים פלואוקאריל שעיצב פיליפ סטארק ב- 1989 שהפכה לאייקון. 

 

אוצרים: שירי סלוין ודניאל רוזנסטרוק

מ- 1 ביולי עד 30 בספטמבר 2006