מצב משפחתי


מסע מצולם בבתים ישראליים עם רלי אברהמי ואבנר אברהמי

במשך כעשר שנים התפרסם המדור "מצב משפחתי" של הצלמת רלי אברהמי והעיתונאי אבנר אברהמי ב"הארץ", ולאחרונה הוא רואה אור ב"מעריב". השניים ביקרו בבתיהן של מאות משפחות בישראל ותיעדו את קורותיהן, אורחות חייהן, בתיהן, אמונותיהן וחלומותיהן.

בעקבות פניות רבות למערכת העיתון, הורחבה ההגדרה ל"כל מי שגרים תחת קורת גג אחת". כך נפתח השער להשתתפותם של החולקים דירות שכורות, כלואים בבתי כלא, מטופלים במעונות גמילה, חברי קומונות טרום-צבאיות ועוד. התצלומים מהווים נקודת מוצא לטקסט הנלווה המחזיר את הקורא לתצלום להתבוננות נוספת מעמיקה יותר. המסע, שנועד לגלות את פניו של הישראלי, מצליח להאיר דווקא את השונה והמפתיע המסתתר בתוך הבנאליה של שגרת היום-יום. "מצב משפחתי", בעזרת הפורמט האחיד, מצליח להדגיש את ההבדלים בין בני האדם ולהאיר את השוני שבתוך האחידות למרות האקראיות שבמפגשים, נטולי התחקיר המוקדם, שאין בהם כל הבטחה לסיפור מסעיר.

הסיפורים האישיים מעלים שאלות על זהות פרטית וקולקטיבית המתקיימת בתוך החברה הישראלית הסובלת משסעים לאומיים, דתיים, כלכליים ועדתיים, מחשבות על מהות הגדרת המשפחה היום, הרהורים על מה הוא "בית" ועוד.


בתערוכה, הוגדלו תצלומי המשפחה ונחשף מידע נוסף לעיני המבקרים. הטקסט הנלווה לתצלום המשפחתי במדור הומר במקרא מוזיאלי, והפגישה עם משפחה אחת בשבוע שערך המדור עם הקוראים הוחלפה בחלל תצוגה המביא את תצלומיהן של משפחות רבות . התצלומים הצבעוניים מאפשרים להתבונן בארכיטקטורה שהתפתחה כאן לאורך השנים במרכז ובפריפריה, ביישובים עירוניים וביישובים כפריים, להעלות שאלות בדבר קיומם של עיצוב ישראלי ואופנה ישראלית וגם לעמוד על תחושת האושר הבסיסית, כפי שנבדק בסעיף החותם את המדור: "מדד האושר מ-1 עד 10".


אוצרת: גליה גור זאב

עד 16 בפברואר 2013