העבר במבט מעודכן: שלל הדרכות בתצוגות הקבע 

שלל הדרכות מרתקות בתצוגות הקבע לקהל הסקרן ושוחר הידע

 

ניבים יוצאים מהכלים

אוהבים את השפה העברית? רוצים לדעת מה מקור ביטויים שונים כגון: "רודף בצע", "עול על צווארו", "כחומר ביד היוצר" ו"הגדיש את הסאה"?

סיור מרתק בעקבות הניבים, מקורם ומשמעותם ועריכת הכרות עם החפצים וכלי עבודה מהעת העתיקה המוצגים אצלנו במוזיאון והעומדים בבסיסם של פתגמים וניבים רבים בשפה העברית.

 

אקולוגיה ואיכות סביבה בארץ-ישראל, בעבר ובהווה

כבר מימי קדם למד האדם כיצד לשמר את סביבתו, כיצד לנצל לתועלתו את החומרים הטבעיים שבה: לשמר ולמחזר את עודפיהם, תוך שמירת האיזון בינו לבין הטבע. בסיור חווייתי במרכז אדם ועמלו ובתצוגת קבע נוספת ניחשף לגרסאות  הקדומות של ה"קיימות" וה"אקולוגיה" המדוברות כל כך בימינו, נבחין בין תרבות הצריכה של "אז" לעומת "היום" ונעמוד על היצירתיות הרבה הנובעת מתוך תפיסה המכבדת את הטבע ומשאביו המוגבלים.

 

בין היודאיקה לישראליאנה

על אמנות יהודית, תשמישי קדושה ומצווה וחפצי יום-יום מ"שם" ומ"כאן". פריטים שנוצרו בגלות, מתוך כמיהה לארץ-ישראל ותחת השפעות תרבותיות והיסטוריות מקומיות, לעומת אמנות יהודית שצמחה בארץ-ישראל, ערש התרבות העברית המתחדשת, המנסה להציע חלופה לתרבות היהודית הגלותית.

 

מעשה חושב - מלאכות מסורתיות בימי קדם 

סיור ב"כיפות היוצרים" והיכרות עם בעלי המלאכה (קדר, אורג, צורף, חרש עץ, חרט עץ ועוד) וכליהם. בביתן הזכוכית נעקוב אחר גילויה של הזכוכית ואחר ההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום. נעמוד על הבעיות שניצבו בפני היוצרים הקדמונים. נראה כיצד מוצר, שהיה בתחילת דרכו חפץ נדיר שהיה בהישג ידם של אמידים בלבד, הפך לנחלת הכלל.

*סיור במרכז "אדם ועמלו" ובביתן הקרמיקה ו/או בביתן הזכוכית.                                                                                                                            

 

קוראים בחומרים

הצטרפו לסיור מרתק בעקבות גילויו של האדם את הקרמיקה, הזכוכית והנחושת, כיצד למד ליצור מהם כלים וחפצים שיתנו מענה לצרכיו וכיצד ניתן "לקרוא" ו"להקשיב" לסיפורי העמים הקדומים מתוך החפצים ששרדו אלפי שנים אחרי מות יוצריהם - הכנענים, הישראלים, היוונים והרומאים. בואו להתוודע לסוד קסמם ולתכונותיהם הייחודיות של החומרים ולאופנים המגוונים, שבהם אמנים "מדובבים" ומפרשים אותם ובתוך כך מעניקים להם מקום של כבוד.

לבחירה: שתיים משלוש התצוגות -  זכוכית, קרמיקה, נחושת.

 

מדיה חזותית: מוזיאון בעין תקשורתית

המוזיאון כמדיה חזותית - אלו מסרים ורעיונות הוא מעביר? כיצד הם באים לידי ביטוי? איזו מציאות תרבותית וחברתית הם משקפים? דיון בפוטנציאל המוזיאון כטקסט תקשורתי בעל כוונות ומסרים תוך כדי ביקור בתערוכות הצילום.

 

אוצר יוצר                            

מפגש ייחודי ומקצועי המיועד לסטודנטים בקורסים למוזיאולוגיה ולאוצרות, המציג את עבודת האוצרות בהקמת תערוכה חדשה משלב גיבוש הרעיון, דרך לימוד הנושא, איתור מקורות מידע, מחקר מדעי, איתור חפצים, שימורם ועד להעמדת התצוגה בשיתוף עם גורמים מקצועיים נוספים בצורה אסתטית, מעניינת ומחדשת. ההרצאה מלווה בסיור באחת מתצוגות הקבע ובתערוכות המתחלפות.

 

מאתיופיה לישראל - מסע שלא נגמר

המפגש עוסק בתרבותה של יהדות אתיופיה, במסעה לארץ והאתגרים המלווים את השתלבותה בחברה הישראלית, הן מצד העולים הנקלטים והן מצד החברה הקולטת. במהלך ההדרכה נעסוק בסוגיות של דמיון ושונות בין בני אדם ותרבויות , הרווחים והאתגרים הטמונים במפגש עם השונה והדילמות שמזמן מפגש שכזה לשני הצדדים.

הביקור בתצוגה ישולב עם סיור בשוק בעלי מלאכה, שם נכיר את מלאכת האריגה ומלאכות מסורתיות נוספות ונדון בשונה ובמשותף לשתי התרבויות.

ניתן לשלב את הסיור גם עם הבית הישראלי בביתן הקרמיקה ו/או ביתן הפולקלור.

    

אשת חיל מי ימצא 

בעקבות נשים, תסרוקות, קוסמטיקה 'סודות נשיים', אלילות קדומות, צלמיות פולחן, מנהיגות, ייצוגי נשים בתקופות שונות ו... מלאכות הבית המסורתיות בעת העתיקה. סיור המשלב בין תצוגות העבר (ביתן אדם ועמלו; ביתן הקרמיקה) לתערוכות העדכניות המוצגות במוזיאון: "ארוג בתודעה" - תערוכת הטקסטיל הישראלי ו"אל המעיין" - הבוחנת את אחד מייצוגי הנשים הקלאסיים שזכו לחיים ופרשנות מחודשים עם ראשית הציונות.

סיור שכולו בצלם אישה!

   

פלאי הזכוכית

אגדות רבות נרקמו סביב גילוי הטכנולוגיות הקדומות בכלל וטכנולוגיית ייצור הזכוכית בפרט. נעקוב אחר גילוי הזכוכית ואחר התפתחויות הטכנולוגיות בתחום זה. נעמוד על הבעיות שעמדו בפני היוצרים הקדמונים; נראה כיצד מוצר שהיה בתחילת דרכו נדיר ונחלתם של מעטים ועשירים הפך חומר נפוץ בעל מגוון שימושים.