בשירות הנציב העליון


צבי אורושקס, צלם

 

 

צבי אורון (אורושקס) הגיע לארץ ישראל בשנת 1918  עם הגדודים העבריים. את הידע במקצוע הצילום רכש עוד בפולין, ובשנת 1920 פתח את הסטודיו הראשון שלו לצילום בתל -אביב. בתחילת דרכו סיפק שירותי צילום בעיקר למחלקת ההסברה של הקרן הקיימת, ובשנת 1925  החל לצלם עבור הממשל הבריטי . בשנת 1929 אף קיבל מינוי רשמי מהנציב ג'ון צנסלור לספק שירותי צילום עבור המוסדות הבריטים היושבים בארץ ישראל,  דבר אשר אפשר לו לנוע בקלות בין מתקני הצבא הבריטים ואף להסתובב בחופשיות בשעות עוצר. הודות לאמון שנתנו בו הבריטים הצליח אורון להרחיב את קשריו המקצועיים גם עם האוכלוסייה הערבית בארץ-ישראל ואף קשר קשרי ידידות עם האמיר עבדאללה.  כך הפך אורון לאחד הצלמים הבודדים אשר צילם את כל האוכלוסיות היושבות בארץ בשנות המנדט הבריטי. מוצאו היהודי, קשריו עם הבריטים והאמון שנתנו בו הערבים הביאו ליצירת ארכיון צילומי לא שיגרתי אשר מביא תיעוד לא-מגמתי של החיים בארץ-ישראל באותה תקופה. בשנת 1938, כותב אורון למשה שרת, ידידו מימי השירות בגדודים העבריים וראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית באותה תקופה, על רשמיו מהנעשה בארץ ישראל כפי שהדבר עלה מצילומיו:

- "כשעברתי על ארכיון התמונות שפרסמתי בעיתונות במשך ה שנתיים האחרונות  התקבל אצלי הרושם שהאנגלים עושים מאמצים יוצאים מן הכלל להשקיט את הארץ, הערבים מתקוממים נגד האנגלים והיהודים בוכים בהלוויות"

אורון, ציוני בעמדותיו, ניסה לשמור על נקודת מבט אובייקטיבית עד כמה שהדבר ניתן בצילומיו, והתערוכה מציגה את שנות המנדט הבריטי מנקודת מבטו, מצילומי הישוב העברי ההולך ונבנה, דרך אירועי חצר וצבא של הממשל הבריטי ועד לחיי האוכלוסייה הערבית המסורתית.

 

אוצרת: מיכל בן טובים

עיצוב: ליליה ליבובסקי

עד 30 באוגוסט 2013

 

 )