זוכרים את שכונת ממילא


מירי דוידוביץ', צילום

 

שכונת ממילא החלה להיבנות בואכה שער יפו בסוף המאה ה-19 ונהפכה ברבות השנים למרכז מסחרי יהודי-ערבי. ב-2 בדצמבר 1947, בעקבות החלטת האו"ם על חלוקת הארץ, הסתער המון מפגינים ערבי על המרכז, הרס והצית חלקים רבים בו.

במלחמת העצמאות הייתה השכונה אזור קרבות. לאחר המלחמה, עבר בה הגבול עם ירדן ובין שני חלקיה הפרידה חומת בטון עבה. בצד המערבי, הישראלי, התיישבו עולים מעוטי יכולת וקמו בתי מלאכה, מוסכים ועסקים זעירים. מדי פעם, סבלו התושבים מהתנכלויות חיילי הלגיון הירדני. הצד המזרחי, הירדני, היה לשטח הפקר.

עם איחוד ירושלים, בשנת 1967, נפרצה חומת הבטון וממילא הוגדרה כאזור שיקום בעדיפות ראשונה. בשנות השמונים פונו הדיירים, לקול מחאות "הפנתרים השחורים" וטענות לפגיעה באוכלוסייה החלשה. בניינים בעלי ערך היסטורי ואדריכלי נהרסו, והשכונה נמחתה מעל פני האדמה.

 

מירי דוידוביץ' צילמה את ממילא הנטושה והמתפוררת בזמן הקצר שבין פינויה להריסתה, עת למדה בירושלים, בתחילת שנות השמונים. היה ברור לה שהשכונה העזובה והמתפוררת, על בתיהה גבוהים בעלי החזות האורבנית, הייתה פעם שוקקת חיים, אנשים ומסחר. לדבריה, הבניינים היו כמעט ריקים לחלוטין - רק חנות אחת או שתיים פעילות בכל השכונה היפה, כמה ילדים קטנים שיחקו בחוץ ופרט להם לא הייתה נפש חיה.

דוידוביץ' תיעדה במצלמתה את אווירת העזובה והמועקה ששררה בכל. התערוכה מנציחה רגע עגום בהיסטוריה של ירושלים, רגע בו אבדה לנצח שכונה בעלת ערכים ייחודיים ועומק היסטורי.

 

מפגש מיוחד לרגל התערוכה - לפרטים לחץ כאן

 

אוצרת: כנרת פלטי

עד 25 באוגוסט 2013