אוסף אלפרד גולדשמידט


תצוגת קבע חדשה במוזיאון אלכסנדר לתולדות הדואר והבולאות

 

האוסף נתרם למוזיאון ע"י הגב' רות רפפורט.

הקמת תצוגת הקבע והוצאת ספר האוסף התאפשרו הודות לתרומה הנדיבה של קרן משפחת רפפורט.

 

האוסף, הכולל עשרות אלבומים המקיפים אלפי מעטפות, מתעד את העברת דואר האוויר מארץ-ישראל ואליה והוא הגדול ביותר מסוגו. האוסף נפתח במעטפה מחודש מרס 1919, שהגיעה בטיסה של חיל האוויר המלכותי הבריטי ומהווה את העדות הראשונה לדואר אוויר בארץ- ישראל, ונחתם בשנות ה-70 של המאה העשרים. כמו כן, המעטפות, החותמות והבולים המצויים באוסף מתעדים גם את תולדות התעופה בארץ-ישראל ובין היתר את כניסתן של חברות התעופה הזרות לפעילות בשנות העשרים של המאה הקודמת, הטיסות בשנות השלושים ובתקופת מלחמת-העולם השנייה, פעילותו של חיל האוויר הישראלי הצעיר בתקופה מלחמת העצמאות (1948/9) ומערך הטיסות הנרחב של מדינת ישראל.

 

 

אלפרד גולדשמידט

 

אלפרד גולדשמידט (ברלין, 1895 - ז'נבה, 1976) נולד להורים ילידי ברלין. ערב מלחמת-העולם הראשונה, הוא גויס לצבא הגרמני. לאחר שסירב לפקודה לירות משום שלא רצה לפגוע בחיילים היהודים שלחמו בצד שכנגד, נשלח כעונש לשרת בחזית הפולנית.

עוד לפני המלחמה היה  גולדשמידט הצעיר פעיל בתנועת הסטודנטים הציונית "בְּלַאוֹ-ֵוייס" (כחול-לבן) ובארגון הספורט הציוני "בר-כוכבא" בברלין. כל חייו היה ציוני נחוש ומוביל דרך, שידע להרחיק ראות ולהיאבק באומץ להגשמת המטרות שהציב לעצמו.

לצד העניין הרב שגילה במוזיקה ובאמנות העיצוב, ניחן גולדשמידט גם בחושים עסקיים חדים. לימים, נשא לאישה את קטה לבית שוובה והקים את המפעל "גולדשמידט-שוובה" לתאורה, לנברשות ולרהיטי באוהאוס, ששמו יצא למרחוק בזכות העיצוב החדשני שייצג לצד איכות בלתי מתפשרת. עם עליית הנאצים בגרמניה, אסף גולדשמידט באפריל 1933 את בני משפחתו - ארבעה עשר במספר -  וגם כמה מעובדיו ועלה לארץ-ישראל. למפעל המקורי בגרמניה קמו שני סניפים בארץ, האחד בחיפה והשני במרכז וולובולסקי בתל-אביב, דבר המעיד על המוניטין הרבים שיצאו לפירמה גם בארץ-ישראל ובשכנותיה.

במשך כחמישים שנה ייצר "גולדשמידט-שוובה" מנורות מעוצבות  למוסדות הלאומיים ובראשם הכנסת, האוניברסיטה העברית, לשכת נשיא המדינה ד"ר חיים ויצמן, ולבתי מלון נודעים דוגמת "קטה דן" (היום מלון "דן") ברחוב הירקון, שהיה המלון הראשון שהוקם לחוף ימה של תל-אביב, "המלך דוד" בירושלים ו"השרון" בהרצליה. בבתים פרטיים רבים ניתן למצוא עדיין את מנורות המפעל.

במשך השנים, נכללה תוצרתו באוספים חשובים בעולם דוגמת אלה של מוזיאון המטרופוליטן בניו-יורק, מוזיאון ברלין ומוזיאון הבאוהוס בברלין. דורות רבים של אדריכלים ומעצבים זכו ליישם את רעיונותיהם בעבודתם בצורה הטובה והאיכותית ביותר הודות למורשת המקצועית והתרבותית שהותירה הפירמה "גולדשמידט-שוובה".

בנוסף לעיסוקו המקצועי היה אלפרד גולדשמידט אספן בולים נחשב. ההתחלה הייתה כאשר קיבל בנו גדעון לבר-המצווה במתנה אלבום בולים. לאחר שהנער איבד בו עניין, לקח אביו את האלבום והתחיל לאסוף בדבקות פריטים בולאיים. עיקר האוסף התמקד בתחום דואר האוויר בכלל וזה של ארץ-ישראל בפרט. גולדשמידט אף כתב מאמרים רבים בנושא זה, אשר ראו אור בעיתונות הבולאית. לימים, הוא הוזמן להציג בתערוכות בולאיות בספרד, באוסטריה, בבלגיה ובצרפת ואף זכה באותות הצטיינות ובמדליות, המוצגים כיום במרכז המחקר של משפחת רפפורט בספרייה על שם אלפרד גולדשמידט.

 

לצפייה בספר "פרקים בתולדות דואר האוויר של ארץ-ישראל"

 

עיצוב: אורי גלזר, ארכיטקט