אלנבי ומוגרבי - היו זמנים בקולנוע


כרזות סרטים בחזיתות בתי הקולנוע 1959-1931

צילום: אפרים ארדה

קולנוע מוגרבי הוקם ב-1930 על ידי יעקב מוגרבי, סוחר יהודי עשיר שעלה מדמשק ונענה להצעתו של ראש העיר דאז, מאיר דיזנגוף, להקים בית אופרה חדש בתל אביב. בבניין היו שני אולמות גדולים: אולם הקולנוע, ששכן בקומה העליונה, כלל גג נפתח שנועד להקל את החום בימי הקיץ ואולם מופעים, ששימש במשך השנים את התיאטרונים העבריים הראשונים בארץ ישראל ובהם "המטאטא", "האוהל", "הבימה" ו"הקאמרי".החל בשנות השבעים הוסב גם האולם התחתון לקולנוע (בשם "סטודיו"). ביוני 1986 פרצה בבניין שריפה שגרמה לו לנזק בלתי הפיך והובילה להריסתו ב-1989.


קולנוע אלנבי תוכנן על ידי שלמה גפשטיין, אדריכל ועיתונאי יליד אודסה שעלה לארץ באמצע שנות ה-20. הקולנוע פעל החלמ-1935. הוא השתלב היטב בחיי הפנאי והבידור של התושבים ונהפך לאיקונה אדריכלית במה שהיה פעם רחוב הקניות והבילוי הראשי של תל אביב - אלנבי. בשנות ה-80 הוא ננטש כחלק מההגירה של בתי הקולנוע למרכזי קניות גדולים.

ראודור, בנו של ירוחם ורדימון, שהיה בעל שני בתי הקולנוע, שמר כ- 200 תמונות שצילם בעיקר אפרים ארדה ובהם חזיתות שני המבנים ובמרכזן כרזות הסרטים שהוצגו בעת ההיא. התערוכה היא מחווה וזיכרון המאפשרת לצופים לעמוד לרגע על המדרגות ולהעלות בדמיונם את הסרטים והכוכבים של פעם.

 

אוצר: גיא רז

עד 28 בפברואר 2016