פריפריה במרחק נגיעה


צילום, יוסי גיורא

 

מסע הצילום של יוסי גיורא לפריפריה נבע בעיקר מהרצון לחקור יישובים שאינם עומדים במרכז תשומת הלב של הממסד, הבוחר להתעלם מהם ומשאיר אותם במצב של מאבק מתמיד על פרנסה, השכלה וחלוקת משאבים. שלושת היישובים שנבחרו הם לוד, קריית שמונה ובית שמש.

הצילומים נערכו בסופי שבוע. הצלם ביקש לבחון כיצד הסביבה העירונית בכלל ואזורי המגורים בפרט משקפים את מצב התושבים, וסופי השבוע השקטים התאימו למשימה.

יוסי גיורא מנסה בעבודותיו לבסס את התרשמותו לפיה ביישובים, שבהם יש פחות השקעה, הכוונה וטיפוח ממסדיים, נוצר לתושבים מעין חופש פעולה לעצב את סביבתם ברוח התרבות הקהילתית המקומית, ועל כן מרחב המחייה שלהם מגוון ומעניין. לדבריו, אפשר להבחין בקלות בהבדלים בין קהילות שלתושביהן יש תקווה, לבין אלו שנואשו וויתרו. בצילומים מלוד נראות שכונות שבהן התושבים סגרו וגידרו לעצמם מתחמים "פרטיים" או ביצעו הרחבות בנייה עצמאיות שלא תמיד מתחשבות בסביבה. בקריית שמונה, שבה נבנו שכונות אחידות, התושבים מטפחים את המקום במעט התקציב העומד לרשותם, עובדה שנראית למתבונן מבחוץ כסימן לתקווה. גם בבית שמש ישנם מתחמי דיור אחידים, אלא ששם עולה מהצילומים הזנחה שנובעת אולי מאדישות או מייאוש.  

זהו מסע אישי הבא לזרות אור על מקומות שלרוב נוטים להתעלם מהם.  

 

אוצרת: כנרת פלטי

עד 30 באפריל 2016