ציפורי גיל


 

בתרבויות רבות  מסמלות הציפורים שלום, חופש, מרחבים, התמדה וערכים תלויי מקום וחברה. שלא כמו ציפורי שיר, ציפורי מים או ציפורים נודדות -  ציפורי הגיל, העומדות במוקד המיצב במוזיאון ארץ-ישראל - תל-אביב, קיימות בנפשו של האדם; הן המעוררת בו יצירתיות, שמחה ואופטימיות.

במרוצת השנה האחרונה עמלו ביצירת "ציפורי גיל" אלפי אזרחים ותיקים במאה ויותר מרכזים לגיל השלישי ברחבי הארץ. כל מרכז בחר ליצור להקת ציפורים משלו, על הסמליות הקבוצתית והאישית שלה. המשתתפים תרמו לעשייה המשותפת את החוויות, התחושות והסיפורים שלהם. יחד נרקם מארג חיים של אוכלוסייה אשר חלמה, לחמה, הקימה בית, בנתה את הארץ ופעלה לשגשוגה.

המיצב מציג פנים אחרות של בני הגיל השלישי על התרומה, הכישרון  והיכולת  שלהם ומאפשר מבט אחר, של אופטימיות ושמחת חיים, על ההתבגרות והזִקנה. ההורים, הסבים והסבות של כולנו, מספרים את  סיפורם במבט על, ממעוף הציפור, ומביעים ביצירתם תובנות וניסיון חיים עשיר. והצופה? הוא מוזמן להסתובב בין הציפורים, לבחור את  זו הקרובה ללבו, את זו המסמלת עבורו את הערך החשוב בעיניו, את זו שעִמה היה רוצה להמריא אל על.

 "ציפורי גיל' - הבא בעקבות המיצב הראשון, "פורחים בגיל', שהתקיים במוזיאון בשנת 2014 - הוא פרק נוסף בסדרת המיזמים החברתיים-אמנותיים של האמנית שלומית חפר, שביסודם עומדת תפיסתה, לפיה אין גיל או גבול ליצירתיות. "ציפורי גיל" מהוות הוכחה נוספת לכך שכל מה שנדרש הוא רצון לעוף על כנפי הדמיון.

 

אוצרת: שלומית חפר

עד: 23 בדצמבר 2017

  

 

 

המיזם בחסות "מגדלי הים התיכון", רשת דיור מוגן לגיל השלישי