אמנות ישראלית גאה במוז"א - מוזיאון ארץ ישראל

אמנות ישראלית גאה במוז"א
‏+10/20/30/70

"מורשת הקהילה הגאה" נבחר לנושא הרשמי של אירועי הגאווה לשנת 2018, כאות הוקרה למייסדים ולוותיקים של קהילת הלהטב"ק בישראל. תערוכה זו, המציגה עבודות של יוצרים מהקהילה הגאה, בוחנת מגוון נושאים – זהות, מגדר, גיל, חמלה ואהבה – לאור פרשנויות חברתיות, תרבותיות ואמנותיות.

העבודות, בעיקר מתחום הצילום, הן של יוצרים בני דורות שונים. יש שהפכו זה מכבר אבן-דרך באמנות הישראלית, יש המוצגים פה לראשונה. מדינת ישראל היא צעירה בת שבעים וכך גם האמנות הישראלית. צעירה ממנה היא האמנות הלהטב"קית. עם זאת, העבודות עוסקות בנושאים אוניברסליים ומבקשות לגעת בכל אחד מאתנו ולדבר אל האדם באשר הוא אדם.

ארכיטיפים אנושיים אלו באים לידי ביטוי בתערוכה דרך תצלומים של חיפוש אחר קַרבה וחום אנושי כפי שניתן לראות בעבודות של עדי נס, תמיר להב-רדלמסר, ליאת אלבלינג, גילי לוינסון ואלעד זכאי; הם באים לידי ביטוי במבט אנושי חומל ומעצים בצילומי הדיוקנים של יריב פיין, רינת שניידובר, דייב יעקב, סיצ'י גלעד וחנה סהר. בחלק מן הדיוקנים ניתן לראות עיסוק באיקונוגרפיה ודימוי גוף, כפי שמבטאים זאת עומרי קורש, אמיר קיסנר ומיכאל ליאני, ודרך רישומים של אורי שמי ועבודת רקמה של ערן ענבר.

חותמים את רעיון התערוכה הם צילומי אובייקטים, המבקשים להנציח רגעים מלאי תוגה ותהייה מגדרית של דפנה איכילוב, יעל מאירי ועברי לידר.

התערוכה, הראשונה מסוגה המוצגת במוזיאון בישראל, מהווה את תחילתו של תהליך המבקש להעניק קול ונראוּת לקהילה הגאה על כל גווניה מתוך הכרה, כי סיפורה של האמנות הישראלית אינו יכול להיות שלם בלי סיפורה של האמנות הגאה.

התערוכה מוצגת ביוזמת ARTIQ – אמנות ישראלית גאה, מיזם המבקש לעודד יצירה, שימור וייצוג לתרבות ולאמנות הגאה בישראל, לאפשר ליוצרים לבחון את הקשרים בין אמנות ושוויון חברתי באופנים המעוררים דיאלוג ומחשבה ולסייע להשמיע את קולה האותנטי של הקהילה בגאווה.