בית חולים שדה X - מוזיאון ארץ ישראל

בית חולים שדה X
את מי צריך לאשפז? בית חולים כאמנות

צילום: אלעד שריג
צילום: אלעד שריג

מהביאנלה בוונציה לתל אביב – השקת בכורה בישראל

במיוחד למוז"א: שתי מחלקות חדשות וערכת טיפול נוספת

בהמשך להצלחתו בביאנלה לאמנות האחרונה בוונציה, מגיע למוז"א, מוזיאון ארץ־ישראל תל אביב, בחודש פברואר הקרוב, הפרויקט המדובר – בית חולים שדה X למחלות חברתיות (ע״ר)

בית החולים הייחודי, שייסדה האמנית פרופ׳ איה בן רון (אוצר: אבי לובין, מפיק: מיכי גוב), הוא מתחם רפואי-קליני, המתמקד בטיפול ברעות חולות בחברה.

ממש כמו בבית חולים, למבקרים מחכים חדר קבלה, חדרי טיפול, עלוני מידע, סרטוני הדרכה וערכות טיפול. כל אלה מייצרים מרחב של הקשבה והתבוננות, מקום שבו קולות מושתקים יכולים להישמע ועוולות חברתיות יכולות להיראות.

בית חולים שדה X בוחן את הדרכים שבהן אמנות יכולה לחולל שינוי. המסע מחדר הקבלה לאזורי הטיפול מייצר מפגש ייחודי בין המציאות ובין היצירה, והמבקרים-משתתפים מוזמנים להישיר מבט אל החברה שבה אנחנו חיים ואולי אף לנסות למצוא לה תקנה.

איך מזמינים תור לביקור בבית החולים?

הביקור בבית חולים שדה X בהזמנת כרטיסים מראש בלבד.
אם אזלו הכרטיסים לתאריך ולשעה המבוקשים נסו שעה אחרת או יום אחר.
כרטיס הכניסה מאפשר ביקור בתערוכות נוספות המוצגות במוזיאון.

איך זה עובד?

בכניסה לבית החולים, באזור הקבלה, המבקרים לוקחים מספר ומחכים לתורם. בזמן ההמתנה, הם  צופים בתכנית הטלוויזיה של בית החולים (FHX TV PROGRAM) – עבודת וידאו שמציגה את האידיאולוגיה של בית החולים ומספקת מידע על המחלקות השונות של בית החולים, ועל ערכות-הטיפול (Care-Kits). כשמגיע תורם, המבקרים ממשיכים למחלקות בית החולים: תחילה הם מבקרים במחלקת תאים-בטוחים (Safe-Units) שכוללת שלושה תאים שבהם המבקרים לומדים כיצד לצעוק צעקה מבוקרת שפועלת עם הגוף ולא נגדו. לאחר מכן בוחרים באחד משני מסלולים אפשריים:

מסלול 1:

ביקור במחלקת כסאות-טיפול (Care-Chairs), שבה 12 מתקני ישיבה עם מסך אישי ואוזניות שיוצרים את התנאים הנדרשים עבור צפייה אישית בערכות-הטיפול (Care-Kits) כל ערכה  מורכבת מסרט קצר מאת יוצר.ת שהוזמן.ה ע"י בית החולים, המספר סיפור אישי וחושף אי צדק חברתי. ערכות הטיפול כוללות סרטים של איה בן רון, דור זליכה לוי, רועי ויקטוריה חפץ וזוהר מלינק עזרא ועידית אברהמי. מיד לאחר הסרט מופיעות שתי דעות-שניות שהן תגובות קצרות של מומחים מרקעים ותחומי דעת שונים: פילוסופיה, משפט, רפואה, פסיכואנליזה, חינוך, אנתרופולוגיה ועוד. דרך הדעות-השניות מבקרי בית החולים נחשפים לפרספקטיבה נוספת ומקבלים מידע נוסף בנוגע לסרט שבו צפו.

מסלול 2:

ביקור במחלקת ניטור-קבוצתי (Group-Monitoring) – מחלקה שתוצג לראשונה במוז"א. מחלקה זו מיועדת לקבוצה של 6 מבקרים.ות שעוברים.ות חווית צפייה משותפת שנמשכת שלושים דקות. הם יצפו בסרט חדש של בן רון – ON THE RIGHT SIDE, שעוסק בהשלכות של התעללות במשפחה על היחסים בין בני.ות המשפחה.

בסיום הביקור בכל אחד מהמסלולים, המבקרים מוזמנים למחלקת בדיקה-עצמית (Self Check-Up). שם, על גבי אייפדים מוצגת להם סדרה של שאלות המבקשות לעורר מודעות עצמית ביחס להתעללות ופגיעה במרחבים שונים – בית הספר, הבית, העבודה, הזוגיות.

המבקרים יוכלו לבחון באופן אנונימי את חוויות העבר וההווה שלהם, הן מהצד הפוגע והן מהצד הנפגע.

התכנים בבית חולים שדה X עלולים לעורר תגובה רגשית חזקה.

מגיל 16 ומעלה.