גינת בר - מוזיאון ארץ ישראל

גינת בר
האיורים

תערוכת איורי הגינה לספרו של מאיר שלו, פרי שיתוף פעולה של הסופר עם אחותו הציירת רפאלה שיר, יוצרת גן של אהבה ויופי.

דבר הציירת והמאיירת:

האיורים של "גינת בר" הם לי כמו יומן מסע, מסע דמיוני יום-יומי מחדר העבודה שלי שבמונטריאול אל הגינה של מאיר שלו שבגבול עמק יזרעאל והגליל התחתון, ובחזרה. זהו מסע למקום מוּכּר עד מאוד, שכן אני גם הציירת וגם אחותו של מאיר וגם למקום המשנה תדיר את פניו. זהו מסע של אהבה וגעגועים, שבו הקווים שרשם העט וכתמי הצבע שמשכו המכחולים רצו וגמאו מרחקים וקישרו אותי אל הגינה, עד שנעשתה גם קצת שלי.

מלכתחילה לא התכוונתי ליצור איורים שמסבירים את הכתוב, אלא כאלה שמקבילים לו ומספרים סיפור דומה ושונה גם יחד. רציתי לשרטט תמונה של זמן ומקום: של הבית המסוים, הגינה, הסביבה והנוף המשתנים בחילופי העונות; להוביל את הקורא במדרגות היורדות מן הרחוב, עץ אשחר מימין, פומלה ושיבר משמאל, מחֶלקת הגינה הקדמית אל החלקה האחורית, שולחן הנבּטה, ארגזי עץ ופלסטיק, צמחים פורחים וקמלים, קוצים ועשבים, עציצים ריקים ומלאים, צינור השקיה, דלי, סמרטוט ומריצה – כל מה שמשרה על המקום את האווירה המיוחדת שלו, זו של עבודה ופעלתנות, של גודש ופשטות, של אי-סדר מסודר.

האיורים נחלקים לרישומי עט ולציורי אקווארל. רישומי העט מתארים את המקום, והאקווארלים הם בעיקר של פרחים בגינה, ובעצם הם שמעניקים למקום את צבעיו. הציורים אינם בוטניים, הקו שלהם חופשי יותר, אך מדויק במידה המאפשרת להבדיל בין סביון לחמציץ, למשל. קווי המִיתאר שמופיעים באקווארלים נעשו באותו מדיום של הרישומים, בעט, וזאת כדי שהרישומים והציורים ידברו אלה עם זה אלה ויחיו בשלום בין דפי הספר.

רפאלה שיר, מונטריאול, קנדה, סתיו 2017