מושב גנות - מוזיאון ארץ ישראל

מושב גנות

מושב גנות, הנמצא במרכז הארץ מול הר חירייה, הוא השתקפות בזעיר אנפין של ישראל כולה. זהו אי קטנטן ירוק ופורח ומוקף בים סוער מכל עבריו: כביש גהה תוחם את גבולו האחד של היישוב, והכביש לירושלים, כביש מס' 1, את גבולו הדרומי. כביש בית דגן – אור יהודה מדרום מזרח, וצי המטוסים בדרכו אל שדה התעופה בן גוריון, ממזרח.

גנות היא עולם של ניגודים וסתירות. בתוך הרעש שמסביב – שקט ושלווה עוטפים את הנכנסים בשער הצהוב אל הכפר. ואל מול מבני התעשייה הענקיים של אתר המחזור וגשרי הבטון ועמודי תחנת החשמל האימתניים הניצבים מעבר לכביש גהה – בתי גנות קטנים וטובלים בתוך צמחייה עשירה. והבתים האלה הם תערובת של סגנונות מוזרים ואישיים, אין בהם שניים דומים. אחדים הם בתי אחוזה מפוארים בתוך גינות מושקעות ומטופלות, ולצדם, מגורונים וקרוונים שבחצרותיהם מפוזרות גרוטאות. ברובם הם יצירות ארכיטקטוניות מוזרות, פרי בניית טלאים טלאים, בתים שגדלו והתרחבו עם הזמן, לפי הצורך.

היישוב הוא קטנטן, והאנשים בו מעטים, אך מרובים בו בעלי החיים. כלבי הכפר וחתוליו נראים כשליטיו האמתיים, הטווסים מטיילים ברחובות וצורחים מעל צמרות הפקאנים, הסוסים מובילים את רוכביהם בשטחים הפתוחים שהיו פרדסים שנעקרו, ולהקות ציפורים נודדות שבות ומבקרות בגנות בדרכן בין אירופה לאפריקה.

סוד הקסם של המקום, כמו של כל מקום, הוא שהדבר הקבוע היחיד בו הוא השינוי המתמיד. כאן בסדרת הצילומים הזו, משתקף ניסיון לקבע מה שרואה העין לרגע, מראה שבתוך שבריר שנייה ייעלם, יישכח ואיננו.