מצבי קיצון - מוזיאון ארץ ישראל

מצבי קיצון
נייר ישראלי

 מירית ווינשטוק
מירית ווינשטוק
 טלי בלומנאו
טלי בלומנאו
 גלית שבו
גלית שבו
 דינה גולדשטיין ושלומית יעקב
דינה גולדשטיין ושלומית יעקב
  צילום: טל גליק
צילום: טל גליק
 צילום: טל גליק
צילום: טל גליק
  צילום: טל גליק
צילום: טל גליק
  צילום: טל גליק
צילום: טל גליק

תערוכת מצבי קיצון – נייר ישראלי מבקשת למקד את תשומת הלב בנייר כחומר בעל תכונות מגוונות ומורכבות, הניתנות ליישום ולפיתוח בדרכים יצירתיות רבות. התערוכה שואפת להציג תמונה עכשווית ומעודכנת של היצירה בנייר בשדות האמנות והעיצוב הישראליים.

הנייר הוא חומר זמין, המקיף אותנו בחיי היום-יום ומוּכר במיוחד כמצע לכתיבה, להדפסה או ליצירה. התערוכה מציגה עבודות שהנייר מהווה בהן חומר מרכזי ומהותי, והן מתייחסות אליו כחומר גלם ולא כמצע, דהיינו כאבן בנייה של היצירה ולא כמשטח עליו היא נעשית. העבודות שנבחרו מותחות את תכונותיו הגלויות והסמויות של הנייר, עד למימושן המרבי ומגלמות אותן במופעים שונים של החומר.

תכונותיו הייחודיות של הנייר נחקרו על-ידי 65 יוצרים המציגים בתערוכה זו, שהשכילו להביא אותו למצבי קיצון מפתיעים ומעוררי השתאות. בעבודות ניתן לראות ביטויים חומריים וצורניים מנוגדים וסותרים של הנייר: רכות וקושי, שקיפות ואטימות, עדינות וגסות, גמישות ונוקשות, סטטיות ותנועה. מופעים קוטביים אלה של הניירפותחו עלידי היוצרים תוך שימוש בתכונות המהותיותשל החומר, ובמגוון רחב של דרכי עיבוד המאפשרים לממש אותן עד תום.העבודות מאתגרות את החומר ומותחות את גבולותיו גם מהיבטים נוספים: מיצבים גדולים או עבודות זעירות;מעבר הנייר ממצבי דו-ממד לתלת-ממד;מנעד רחב של מצבים חומריים בין הנייר הדק והשקוף לכזה המתחפש לחומר אחר.

התערוכה פורשת קשת רחבה מאוד של שפות אמנותיות והתנסויות בחומר, הנובעות מנקודות המבט השונות של היוצרים הפועלים בשדות שונים של עולם האמנות והעיצוב:אמנים פלסטיים, מעצבי מוצר, מעצבים גראפיים, מעצבי טקסטיל, אדריכלים, צורפים ואמני נייר מובהקים;אמנים ותיקים העוסקים זה זמן רב בתחום הנייר לצד אמנים צעירים העושים את צעדיהם הראשונים בעולם האמנות והעיצוב.

מצבי קיצון – נייר ישראלי היא התערוכה השלישית המוקדשת לנייר במוז"א- מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב. והיא הנועזת ופורצת הדרך בסדרת תערוכות אלה.

התערוכה שבה האומנות פוגשת את האמנות ופורצת את גבולות החומר.

התערוכה מלווה בסדרת מפגשים עם אמנים, שיחי גלריה, פרפורמנס ארט, מופעים וסדנאות ייחודיות לגדולים ולקטנים.