נקודת זכות - מוזיאון ארץ ישראל

נקודת זכות
תערוכת מכירת אמנות למען בני נוער בסיכון

התערוכה "נקודת זכות" מטעם עמותת הרוח הישראלית מתקיימת זו השנה השביעית ומציגה למכירה מגוון יצירות אמנות של מיטב אמני ישראל – ותיקים לצד בני הדור הצעיר, בוגרי בתי-הספר הגבוהים לאמנות דוגמת בצלאל, המדרשה, שנקר, מנשר ואחרים. מטרת המכירה לסייע לעמותת הרוח הישראלית, מייסודה של הסוכנות היהודית, התומכת במגוון תכניות למען ילדים ובני נוער בסיכון וצעירים מהפריפריה החברתית-כלכלית-גיאוגרפית בישראל; במסגרות של פנימיות וכפרי נוער, מכינות קדם ופוסט צבאיות; במתן מלגות ועוד. "נקודת זכות" זוכה בתמיכתו המתמשכת של בנק דיסקונט.

המשימה להציג תערוכת מכירה באופן ההולם את האכסניה המוזיאלית היא מורכבת ומאתגרת. לשם כך נבחרו מאתיים יצירות, של כמאה אמנים, המהוות צוהר לעשייה האמנותית העכשווית בישראל. בתערוכה יוצגו עבודות ציור, צילום, פיסול, רישום, קולאז'ים ואובייקטים.

זויה צ'רקסקי, מיכל ממיט וורקה ונטליה זורבובה עוסקות בציוריהן בנושאים חברתיים ואישיים, דרך פריזמה של מהגרות, בנות תרבות אחרת, חוויית ההתערות שלהן והחיבור לכאן ועכשיו. תיאורי נוף אורבניים מופיעים כתימה בולטת אצל אמנים שונים: מוריה בכר, יוצאת קיבוץ אפיקים, מתארת מבני ציבור איקוניים בקיבוץ; בועז נוי החיפאי מטעין את הנופים העירוניים בניחוח נוסטלגי ואקספרסיוניסטי. יחסים אישיים, ילדים ומשפחה הם נושאים העולים בעבודותיהן של טלי נבון, רות אורנבך, שרון רשב"ם פרופ ואחרים. תיאורי טבע דומם, פסטורלי ופנטסטי ניבטים מתצלומיהם של רועי קופר ודוד עדיקא, כמו גם מעבודתו של מוש קאשי. עבודות קונספטואליות המקדדות סימבוליות דוגמת עבודתה של חן שיש, בה כתר זהב נחקק על כתם שחור. בכמה מן העבודות יש עיסוק רב בפני השטח, המרקמים כמו עבודת התבליט של לידה שרת מסד. האמנים הצעירים מאיה סמירה וינאי נבון רותמים לעבודתם טכנולוגיה מתקדמת: מניפולציות דיגיטליות לצד עולמות פנוראמיים במדפסת תלת-ממד.

לצד האמנות הוקצה מקום של כבוד ליצירות אוּמנות (קראפט) בישראל – ברוח התקופה, שבה בולט ונוכח העיסוק בתפר שבין אמנות לבין עיצוב, מלאכת מחשבת ומסורת יצירה. אמניות הקרמיקה יעל עצמוני, עירית אבא ורינה פלג מציגות אובייקטים הנעים בין פיסול לאמנות שימושית ודקורטיבית.

התערוכה נערכה ביוזמה ובארגון של עמותת הרוח הישראלית.

דוד עדיקא