כנס בינלאומי: לעצב את העתיד - בין מסורת לחדשנות - מוזיאון ארץ ישראל

כנס בינלאומי: לעצב את העתיד – בין מסורת לחדשנות

קו רקיע, אבנר שר. צילום: הדר סייפן

כנס בינלאומי של הביאנלה לאומנויות ולעיצוב תל אביב

מוז"א – מוזיאון ארץ־ישראל, תל אביב
30-27 באפריל 2021

מוז"א, מוזיאון ארץ־ישראל, תל אביב חוגג את הביאנלה הראשונה לאומנויות ולעיצוב תל אביב עם הכנס הבינלאומי לעצב את העתיד – דיאלוגים בין מסורת לחדשנות.

כנס "היברידי" שמשלב הרצאות ONLINE בהקרנה על מסכים במוזיאון ובשידור באתר המוזיאון (הרצאות דו־לשוניות, עם תרגום סימולטני לעברית ולאנגלית), כולל הקרנה של אירועים מיוחדים שנערכו במסגרת הביאנלה, ואירועי LIVE במוזיאון: שיחי גלריה עם האוצרים, מפגשים עם האמנים, מופעי פרפורמנס, מופעי מחול ועוד.
הכנס המקוון ירחיב את הדיון על תפקיד הקראפט והעיצוב העכשוויים כמרחב פעולה בעולם שמשתנה באופן דרמטי ובקצב מואץ, ויבחן את יכולתם להציע פתרונות ברי־קיימא לאתגרים הבוערים של תקופתנו.

הכנס ייפתח (27.4 בשעה 17.30) בהקרנת בכורה של סרט החשיפה של הביאנלה המציג מראות מרתקים של תערוכת הענק ומפגש עם יוצריה.

בכל אחד מימי הכנס התארחו בהקרנה על מסכים במוזיאון מומחים בינלאומיים בעלי חזון בתחומי הקראפט והעיצוב בהובלתם של ד"ר גלן אדמסון (ניו יורק) אוצר, סופר והיסטוריון העובד בצומת בין עיצוב, קראפט ואמנות עכשווית; פאולה אנטונלי (ניו יורק) אוצרת בכירה של אדריכלות ועיצוב ומנהלת מייסדת של מחקר ופיתוח ב־MoMA; ג'וזף גרימה (מילאנו/איינדהובן) אדריכל, אוצר, מבקר, עורך, מנהל המוזיאון לעיצוב איטלקי במילאנו ומנהל אמנותי של האקדמיה לעיצוב איינדהובן; וז'אן לוק אוליביה (פריז) אוצר ראשי של אוספי הזכוכית במוזיאון לאמנות דקורטיבית (MAD), פריז.

הכנס התמקד בנושאים מרתקים: עתיד הקראפט, הקשר בין עיצוב לחברה, עיצוב בצומת המדע והטכנולוגיה, וקראפט ועיצוב בקונטקסטים מוזיאליים במאה ה־21.

כמו כן, הוצגו בכנס הפרויקטים של החממות שמתארחות בביאנלה – פרי שיתוף פעולה עם מוסדות אקדמיים לאמנות, קראפט ועיצוב: התוכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי, בצלאל; המרכז לחקר הטקסטיל ע״ש דוד וברברה בלומנטל (CIRTex), שנקר; המעבדה לחדשנות במדיה (IDC milab) המרכז הבינתחומי הרצליה וקבוצת חילוף חומרים.

ד"ר דבי הרשמן, סמנכ"לית ואוצרת ראשית, וממיסדי הביאנלה: "הביאנלה הראשונה לאומנויות ולעיצוב תל אביב, המציגה 250 עבודות של 300 יוצרים ישראלים – אמנים ואומנים, מעצבים ואדריכלים, מציגה תמונת מצב עדכנית של תחומי הקראפט והעיצוב בישראל, ומציבה אותנו על המפה העולמית. הכנס הבינלאומי של הביאנלה מבקש לנהל דיאלוג עם התמורות שעובר העולם, ולהציע נקודת מבט מתקדמת ומאתגרת אודות יצירה בחומר והמשמעות שלה מבחינה אומנותית, תרבותית וחברתית."