טבע מקומי, טבע עולמי 2023 - מוזיאון ארץ ישראל

טבע מקומי, טבע עולמי 2023
התערוכה הישראלית והעולמית לצילום טבע

צילום: יוסי חן
צילום: יוסי חן
צילום: תום שלזינגר
צילום: תום שלזינגר
צילום: אסף עמרן
צילום: אסף עמרן
Photo: Mateusz Piesiak
Photo: Mateusz Piesiak
צילום: גד שמילה
צילום: גד שמילה

תערוכת טבע מקומי, טבע עולמי מורכבת משתי תערוכות משלימות לצילום טבע, ישראלית ובין לאומית, המוצגות זו לצד זו, ומספקות יחד תמונת מצב של עולם הטבע ועתידו השברירי.

תמונת טבע #6

התערוכה תמונת טבע מציגה שיקוף יפהפה, מגוון ופראי של עולם הטבע הייחודי של ישראל. למאפיינים הגיאוגרפיים והאקלימיים הייחודיים של הארץ, ובעיקר לשטחים הפתוחים ולמסדרונות האקולוגיים, יש חשיבות רבה בשמירה על המגוון הביולוגי, כולל מיני צמחים ובעלי חיים שנמצאים בסכנת הכחדה.

תמונת טבע נוסדה בשנת 2013 כתערוכה דו-שנתית וכתחרות צילום שפתוחה בפני כלל צלמי הטבע הפועלים בארץ. התערוכה מציגה את התצלומים הזוכים שנבחרו על ידי צוות שיפוט מקצועי ובלתי תלוי. תמונת טבע, המציגה את עולם הטבע הארץ-ישראלי, מוצגת לצד התערוכה העולמית, Wildlife Photographer of the Year.

בפתח התערוכה מוצג המיצב האמנותי, נשל, 2023, של האמן אורי שיפרין-ענבי. המיצב, שמורכב משרוולי פינוי פסולת בניין, מוביל את המבקרים אל חלל התערוכה ומקשר בין שתי קומות המבנה שבהן מוצגות שתי התערוכות – תערוכת הטבע המקומי ותערוכת הטבע העולמי – הנחש האורבני כמו רומז לסכנה האורבת לטבע בשל בנייה וכיסוי השטחים הפתוחים בבטון ובמלט.

כהמשך לתערוכה המקומית מוצגת תצוגה מיוחדת של תצלומים היסטוריים, שמתעדים את מכת הארבה שפשטה ברחבי המזרח התיכון והארץ בשנת 1915 ושיבשה את יחסי הגומלין העדינים בין האדם לטבע.

בתקופה הנוכחית, המורכבת מבחינה חברתית ופוליטית, יש חשיבות רבה לאפשרות להתבונן למרחוק. ההתבוננות בטבע, המציעה משמעות והזדמנות לקשיבות, משמשת תזכורת חשובה ליופיו ולקסמו של הנוף, אך גם לשבריריות המקום שבו אנו חיים ולתשומת הלב שהטבע דורש מאיתנו כדי לשמור עליו.

צלמ/ת הטבע של השנה / Wildlife Photographer of the Year

100 תמונות אלה, שצולמו על ידי צלמים מכל רחבי העולם, מספרות את סיפוריהן המדהימים של חיות הבר שעימן אנו חולקים את כדור הארץ. באמצעות סקרנות, תרגול סבלנות והתנסות, יצרו צלמים וצלמות אלה את תמונת עולם החי שלנו: כדור לכת יפה, אך פגיע וזקוק להגנה.

התחרות מנוהלת על ידי מוזיאון הטבע בלונדון והשיפוט נעשה בעילום שם.