הדר יוסף


צילום, נתן שחורי


התמונות בתערוכה זו הן תוצאה של מסע שוטטות במרחב עירוני שאני מאד אוהב - תל-אביב. המסע הנוכחי, טיול רגלי לא רחוק מהבית, הביא אותי לחצרותיה של  הדר יוסף. זו שכונה צנועה וצבעונית ששרדה בלב השכונות הצפוניות מעבר לירקון: הדר יוסף נוסדה בשנת 1946 ובתיה משקפים את תולדותיה במגוון סגנונות בנייה, המשלבים ישן וחדש.
שיטוט אקראי בהדר יוסף הביא אותי אל הסמטאות והחצרות, אל "מאחורי הקלעים". גיליתי בה מפגש בין טבע שופע ומתחדש  לחפצים מתפרקים ומתכלים; כסאות ניצבים בחצר אחורית ומסמנים הזמנה ידידותית להתרגעות של אחר צהריים; כלונסאות עץ או יריעות בד ופלסטיק בצבעים עזים מעידים על הצורך של הדיירים לסמן גבולות ולחצוץ בין הפרטי לציבורי".
הרצון לשמר את זיכרון פניה הייחודיים של השכונה הקטנה הזאת דחק בי להקדים ולתפוס את החולף והמשתנה עם חילופי אוכלוסיות ועם גל השיפוצים שכבר הגיע. בחרתי לתעד את הצורות והצבעים מבלי לעצור ולשאול על ערכים של יופי או כיעור. רציתי להצביע על החומרים באמצעותם בחרו דיירי המקום  לעצב את המרחב הקיומי שלהם, לתעד את ניסיונם לעצב במו ידיהם את פתח ביתם, החצר, הסמטה, ולהנציח את השכונה הייחודית הזאת, רגע לפני שתיהפך לקבוצת בניינים רבי קומות בעלי חלונות עשויים פרופיל בלגי, גינות מעוצבות היטב וגדרות של מתכת מעובדת, עוד שכונה מפוארת וסתמית. 

 

אוצרת: כנרת פלטי

מ- 17 ביוני עד 31 ביולי 2010