חתולים


על חתולים, אנשים ומה שביניהם

 

החתול, ידידם הטוב ביותר של רבים, הוא יצור אהוב, נערץ, מרתק, מקסים, חמקמק, מפחיד ומסתורי. דמות החתול מלווה את האדם במשך אלפי שנים ומיוחסים לה סגולות, כוחות ומשמעויות רבות. אופיו העצמאי והסרבן של החתול, יופיו, גמישותו והיותו למעשה חיית טרף קטנה, הפכו אותו לידידו המסתורי והחידתי ביותר של האדם. יש מי ששונא חתולים, יש מי שאוהב אותם, אבל אין כמעט מי שאדיש אליהם. פולחן החתול חי ונושם ומבחר דימוייו הולך וגדל.

תערוכה ראשונה מסוגה בישראל - "חתולים" - המציגה את התפתחות הקשר שבין החתול לאדם, מראשית הופעתו של החתול במצרים העתיקה ועד ימינו. ועוסקת בדימויים אלו ובמשמעותם האמנותית, החברתית והתרבותית באמצעות מבחר גדול של פריטים מתחומים שונים.
לצד מאות פריטי "חתול" מוטיבים ואזכורים של החתול בספרות, באמנות השימושית, בפולקלור ובאמונות עממיות. לחתול הישראלי מוקצה מקום של כבוד, למן הופעתו הראשונה בשירת הילדים במושבות הארץ ועד לימינו אלה.

התערוכה מתמקדת בנקודות המפגש שבין האדם לחתול במישורים שונים -והיא מחולקת ל-9 פרקים, בהשראת "9 הנשמות של החתול":
הפרק הראשון מציג את החתול הקדוש בזווית היסטורית, כפי שהיא משתקפת באיקונוגרפיה במצרים, ביוון וברומא.
הפרק השני עוסק בחתול בימי הביניים באירופה, כשנחשב לחיה שטנית המלווה מכשפות ומהווה חלק ממעשי כישוף אפלים.
הפרק השלישי עוסק בפיזיולוגיה ובפיזיונומיה של החתול תוך הדגשת התכונות המיוחדות לו כמו ראיית לילה ייחודית או יכולת ליפול מגובה רב מבלי להיפגע.
בפרק הרביעי מציג את דימוי החתול בתרבות ההמונים - בספרי קומיקס, בסרטי אנימציה ובאיורים.
הפרק החמישי מתמקד בחתול בישראל ובתרבות המקומית באמצעות ספרים, תכניות טלוויזיה, איורים, תקליטים, שירים ועוד.
הפרק השישי מציג את הפגנות הראווה של החתולים ב"חתוליאדות" למיניהן טיפול וטיפוח החתול עד לקיצוניות.
בפרק השביעי - החתול כאייטם חדשותי - ובעיקר סוגיית חתולי הרחוב. במיוחד לתערוכה הופק סרט תיעודי "ג'ונגל - חתולי רחוב תל אביב" של דני יצחקי ואיל שיראי על חיי החתולים במרחב העירוני.
הפרק השמיני מציג את החתול באמנות הישראלית החל מנחום גוטמן, יאן ראוכוורגר, פריד אבו שקרה, דורית קידר, אברהם אילת, שי יחזקאלי, עדי קפלן ושחר כרמל.
הפרק התשיעי מציג את החתול כמושא הערצה בתרבות העכשווית באמצעות אספנות של פריטי חתולים דוגמת פסלונים, פריטי לבוש או אבזרים לבית. אוסף מיוחד המוצג בתערוכה הוא של פריטי "החתול במגפיים" - סיכות, מזכרות, בובות, כרזות וכד'.

עוד בתערוכה: המיצב "גרגור החתול" של האמן נעם ברסלבסקי המבקש ליצור חוויה פיסית באמצעות הישענות עליו והרגשת הגרגור המופק מתוכו.


אוצרת: דנה תגר
מ- 5 ביולי עד 31 בדצמבר 2007