כנרת שלי


נפתלי אופנהיים, 1953-1912

 

נפתלי אופנהיים נולד בשנת 1912 בגיסן, גרמניה. בצעירותו הצטרף לתנועת נוער ציונית וידע כבר אז שעתידו בארץ-ישראל. היו אלו שנות עליית הנאציזם בגרמניה ונפתלי, שסיים את לימודיו, יצא להכשרה חקלאית אצל איכר יהודי בדרום גרמניה. בשנת 1953 התמנה לאחראי על "בית החלוץ" בפרנקפורט, שם מצא זמן ללמוד בעצמו את תורת הצילום לאחר שעות העבודה והפעילות החברתית. בשנת 1937 עלה עם חבריו לקבוצת "בתלם" לארץ ישראל, והגיע לחצר כנרת. עת היותם במקום חלה נפתלי במחלת השיתוק. אופיו ורצונו החזקים הביאו אותו להשתקם מהמחלה, ולמרות נכותו החליט להיות יצרני ולמצוא עיסוק שיתאים למגבלה שנותרה בגופו. הוא חזר לעסוק בצילום, וביסודיות האופיינית לו הקים את ענף הצילום כאחד מענפי המשק. קיבוץ עין גב עלה להתיישבות "חומה ומגדל" ובשנת 1937 ליד חופה המזרחי של הכנרת הקים בו את "פוטו בתלם - נפתלי, עין גב".

הוא עבר בכל ישובי העמק וצילם את הבנייה, את העובדים בחקלאות ובתעשייה, את ילדי העמק ומשפחותיהם. איכות צילומיו העניקה לו פרסום רב והוא היה לצלם מבוקש.

בשעת שמירת לילה עם שומר נוסף בשנת 1953, ארעה תקלה קטלנית בזיהוי ונפתלי נורה ונהרג. צילומיו הרבים הועברו למשמרת בארכיון המועצה האזורית עמק הירדן. במעבדת "ביתמונה" נסרקו כ- 4,000 תצלומים נבחרים מעזבונו.

 

אוצרת: כנרת פלטי

מ- 5 בינואר עד 30 במרס 2007