תכשיטי הגבר


כלי נשק כקישוט לגוף הגבר

 

ברוב התרבויות נהגו גברים להתהדר בכלי נשק מפוארים שבעשייתם ובקישוטם הושקעו עבודה ממושכת, דמיון עשיר וכסף רב. חלקם לא נועדו ללחימה ממש אלא להפגנת עושר ומעמד, ועל כן נחשבו "תכשיטי הגבר".

 

כ- 400 פריטים מוצגים בתערוכה והם כוללים נשק קר (פגיונות, חרבות, חניתות, בומרנגים ואפילו אקדח משולב בחרב) ואמצעי הגנה (כגון מגן לסוס שעוצב בצורת פיל לשם הפחדה, קסדות ושריונים).

פריטים אלו עשויים מחומרי גלם יקרים דוגמת זהב וכסף, שנהב, עצם של קזוארה, קרן (בעיקר קרן של קרנף המזוהה עם כח הגברא), מיני עץ אקזוטיים ועורות של חיות ודגים והם משובצים ביהלומים, טורקיזים ואבני חן.

כמו כן, מוצגים כלי נשק "מוסלקים" שהוחבאו בתוך חפצים אחרים דוגמת מקלות הליכה או מניפות, כלי נשק של נשים כמו פגיון ששימש נשים לנקום את חילול כבודן או חרבות מן העולם האיסלמי שעוטרו בסמלים יהודיים ובכתובות בעברית (למרות שיהודים לא הורשו בדרך כלל לשאת נשק בארצות אלו, הם היו במקרים רבים המורפים שייצרו ועיטרו תכשיטים וכלי נשק באותן טכניקות).

התערוכה משקפת לא רק את עולמם הרוחני והחומרי של גברים ברחבי העולם דרך כלי נשקם, אלא גם את מיטב ההישגים הטכנולוגיים ומסורות העיטור שהיו נהוגים בארצות אלו החל מן המאה ה-17 והיא תלווה בסרטי וידאו ובצילומים אתנוגרפיים של נושאי הנשק.

 

אוצרים: ד"ר איתן איילון וניצה בשקין יוסף

צילום: דרור כץ

מ- 15 באפריל 2007 עד 27 באפריל 2008