מימוזה מכחילה


תערוכת אמנית הקרמיקה הדס רוזנברג-ניר, אשר זכתה בפרס אנדי הראשון. את הפרס כונן צ'רלס ברונפמן על שמה של רעייתו המנוחה אנדי ברונפמן, והוא מחולק ליוצרים בתחומי האומנויות בישראל (קרמיקה, תכשיטים, טקסטיל או זכוכית).

עבודותיה של הדס רוזנברג-ניר, מכילות את המתח הפנימי שבין אמנות לעיצוב, בין קרמיקה כחומר של אמנות לבין קרמיקה כחלק ממסורת ארוכה של כלים שימושיים וחפצי נוי. גם כאובייקטים אמנותיים לכל דבר, העבודות מנהלות דיאלוג עם ההיסטוריה של הקרמיקה, ועם מעמדה כתחום המזוהה לאורך הטווח שבין השימושי, טיפולי ואמנותי.

הדימויים העיקריים שכאן - אקורדיון, כלבלב, פנתר, בית, כד, צורות אדריכליות ועיצוביות - יוצרים עולם אשר מקיים בתוכו במקביל את הפראי והמתורבת, את היצרי והלא צפוי לצד השכלתני והמאורגן. רהיטי העץ עליהם או בתוכם מונחות העבודות משמשים כבמות וגם ממקמים את העבודות בהקשר ביתי מגונן. נוכחותם העוטפת והתומכת מהווה תזכורת מתמדת לשבירותם העקרונית של אובייקטים קרמיים.

ההקפדה על עשייה במסגרת הטכניקה הקרמית, מלבד היותה הישג טכני מרשים, מלמדת משהו על המודעות העצמית החריפה לקרמיקה כתחום עתיר סטראוטיפים ודעות קדומות. מתוך תכתיבי המשמעת הקרמית מבקשת רוזנברג-ניר לייצר שיבוש או קלקול של המראה כליל היופי המאפיין אובייקטים קרמיים.

שמה של התערוכה מאפיין את הכפילות לאורכה מתנהלת עבודתה - מימוזה מכחילה היא צמח הגדל בצידי דרכים, צמח עמיד ולא מפונק. שמו מרחף מעל תערוכה שכולה עבודה עמלנית וממושכת, עשייה מוקפדת ואובייקטים שבירים.

 

אוצרת: רותי דירקטור

מ- 16 במאי עד 2 בספטמבר 2006