הגרסה המאוירת


 

איורים לתרבות ישראלית

 

איך מעניקים ייצוג חזותי לעלילת ספר, ליצירה מוזיקלית, להצגת תיאטרון או למופע מחול, מבלי ליפול לקלישאות? איך מעבירים עולם מורכב ורב רבדים בדימוי אחד, לפני שמצטרפות אליו המילים? ומה עושים כשאין שמות וצילומים של שחקניות או זמרים מפורסמים שאפשר להתהדר בהם, ואי אפשר - או שלא רוצים - לבחור בפתרון הקל ולהוציא לאוויר העולם עוד פוסטר ״הוליוודי״ שגרתי, שמקדש את הכוכב במקום את היצירה?


עם האתגר הזה - ליצור דימוי מסקרן, מושך, מקורי ויוצא דופן - מתמודדים בכל פעם מחדש גופים ויוצרים מתחומי תרבות שונים. אחד הפתרונות שהם נוקטים בו הוא לפנות למאיירים, מכיוון שהאיור - כשמו כן הוא - מאיר בדרך כלל יצירה אחרת, טקסט אחר, ומספר סיפור שלא תמיד אפשר לספר רק במילים. כך, באמצעות יצירת דימוים חזקים מרשימים, מדויקים ורבי-עוצמה, המכוונים לכבוש את תשומת הלב של הצופה, המאיירים לוקחים חלק חשוב בייצוג של התרבות, תוך שימוש בחופש האינסופי שגלום באיור.

בתערוכה מוצגים איורים שנוצרו בחמש השנים האחרונות (2009-2014) במנעד רחב של טכניקות, על ידי טובי המאיירים בישראל.

זה לצד זה יוצגו האיור, כיצירה אמנותית שעומדת בפני עצמה, והתוצר הסופי שלשמו הוא נוצר. כך ניתן להתרשם מהיצירה ומהמסרים שהיא מעבירה במנותק מהשיקולים השיווקיים של הגוף המזמין, ולהתרשם מסגנונות שונים של האיור העכשווי, שחווה פריחה בשנים האחרונות בארץ ובעולם.

 

אוצר: יובל סער

עיצוב: ליליה ליבובסקי

עד 10 בדצמבר 2014