מדליות מלחמה


מדליות מלחמת העולם הראשונה מאוסף פרנקנהויס

 

לרגל ציון 100 שנה לפרוץ מלחמת העולם הראשונה, המוזיאון מציג אוסף חשוב ונדיר של מדליות ומדליונים שהוטבעו במהלכה על ידי המעצמות הלוחמות, בעיצובם של מיטב האמנים שחיו ועבדו באירופה בעת מלחמת העולם הראשונה.

 

מדליה דומה בצורתה למטבע אך אינה משמשת לתשלום אלא להנצחת אדם, נושא, אירוע או הישג בתחומים שונים. מדליות זיכרון או הנצחה הן מסורת נקוטה מתקופות קדומות והתפתחה במיוחד בתקופת הרנסנס. המטרה העיקרית של המדליות באוסף פרנקהויס הייתה להפיץ תעמולת מלחמה נגד האויב, והן נושאות דימויים הקשורים לזוועות המלחמה והסבל האנושי שהיא מביאה עמה ואפילו לחזון אחרית הימים. ואכן, סגנון העיצוב האקספרסיוניסטי של המדליות נועד להעצים את השפעת התעמולה. רוב המדליות נוצקו בברזל ולא בברונזה, כרגיל, מאחר שמתכת זאת נוצלה לצרכים מלחמתיים. 

 

התורם, מוריס פרנקנהויס (1894-1969),יליד גרמניה, מכר לאחר מלחמת העולם הראשונה חלק מאוסף המדליות שלו למוזיאון הבריטי בלונדון. כשפרצה מלחמת העולם השנייה ביקש לקבל מקלט מדיני באנגליה, ובתמורה הציע לתרום את יתרת האוסף למוזיאון הבריטי. למרות מאמציו של אוצר המוזיאון האגדי, סיר פרנסיס היל, השלטונות סרבו לבקשתו, ופרנקנהויס ומשפחתו נשלחו למחנה ריכוז. הוא שרד, ואחרי המלחמה השתקע בארצות הברית, שם נודע בפעילותו הנדבנית ובתרומתו להנצחת השואה. האוסף שלא הועבר בזמנו למוזיאון הבריטי נתרם על ידו בשנת 1961 למוזיאון ארץ-ישראל בתל-אביב.

 

אוצרת: ססיליה מאיר