ארץ חפץ


 

אמנות ועיצוב במתכת, חפצי נוי ויודאיקה דוגמת חנוכיות, מזוזות, כדים, צלחות נוי, מאפרות ועוד בתקופת הצנע, בשני העשורים הראשונים למדינה  

 

כלים, חפצי חן ויודאיקה עשויים מתכת אשר יוצרו בישראל בשנות החמישים והשישים (שנות הצנע) ונמצאו בבתים ישראלים רבים בשנים אלו והיו גם מזכרות מבוקשות בקהילות היהודיות בארה"ב, באירופה ובדרום אפריקה. כ-20 בתי מלאכה וחרושת ייצרו חפצים אלו שהיו מגוונים במבחרם, כמו גם בצורותיהם ובדימוייהם - צלחות פסח, חנוכיות, מזוזות, כדים, צלחות, מאפרות, מפיונים, תומכי ספרים, מערכות כתיבה, פסלונים ומסכות. חפצי נוי אלה יוצרו בתקופת הצנע, לקהל בעל אמצעים מוגבלים. המתכות לא היו יקרות, והיתה זו אמנות העשוייה חומרים "עניים" בהשוואה לאלו ששימשו את חפצי הנוי והיודאיקה המסורתיים.

 

התערוכה מציגה מגוון גדול של פריטים אלו, רובם מאוסף ויקי בן ציוני ז"ל ותחשוף את היזמים, המייסדים והיוצרים של תעשיית המתכת הזעירה. ביניהם, אברהם נ. אופנהיים, ראובן דייגי, ישראל דליהו, בנימין לוטנברג, מתניה קום ואירה שכטר. פריטים של תעשיית המתכת שהיא חוליה חשובה בהתגבשות המודעות של העיצוב התעשייתי בארץ.

פרופ' נורית כנען-קדר, אוצרת התערוכה: "תעשיית המתכת הזעירה, שחלק ממנה יוצר במלאכת-יד ושצורותיה, דגמיה ודימויה הם פרי עבודתם של מעצבים שנותרו עלומי שם, העמידה אלפי מוצרים. אלה היו נחלתו כמעט של כל בית בישראל באותן השנים. חלק מן הפריטים התקשרו בצורתם לחפצי בית מסורתיים יהודיים באירופה שלפני מלחמת העולם השנייה, ואחרים ביטאו מקומיות ישראלית עכשווית. החפצים יוצרו ביוזמתם של תעשיינים פרטיים והם שיקפו בתוצרתם את תפישותיהם האידאולוגיות-לאומיות. היצרנים והאומנים, שחלקם באו לארץ ממרכז אירופה וממזרחה לפני המלחמה או לאחריה וחלקם נולדו בארץ, רתמו לשירות התעשייה את תפישותיהם, שהיו צבועות באמונה ובתקווה להקמתה ולבניינה של מדינת ישראל. מעצביה של תעשיית המתכת מציגים טיפוס של יוצר-בשירות התעשיה, המשלב בעבודתו את דרישות קהלי היעד השונים עם תפישותיו האסתטיות והעיצוביות. אלה מחברות 'אני מאמין' וערכים אישיים וחברתיים. באותן שנים היו אלה ערכי הציונות והשיבה לארץ-ישראל, וכך נוצרו דימויים של זהות ישראלית בת הזמן לשכבות נרחבות, שחלק גדול מהם היו ניצולי שואה שאיבדו את זהותם בשנות המלחמה".

 

לימוד חפצים אלה והשימוש בהם כבטקסט חזותי, יוצרים זיקה להבנת התקופה - בהיותם חלק מן התרבות הישראלית של זמנם. הדימויים שמופיעים בהם והתכנים שלהם מופיעים גם באמצעי ביטוי אחרים באותה תקופה דוגמת בולים, כרזות, מודעות רשמיות ועוד.

 

אוצרת: פרופ' נורית כנען קידר

22 בנובמבר 2005 - 15.4.2006