אָסַאנָה לרגע - מוזיאון ארץ ישראל

אָסַאנָה לרגע
נשימה מדיטטיבית במציאות עכשווית

סשה טמרין, אל השמש, 2014
סשה טמרין, אל השמש, 2014
אלון סגל, ספירות מקבילות, 2024
אלון סגל, ספירות מקבילות, 2024
סיגלית לנדאו, טקס מעבר, 2015
סיגלית לנדאו, טקס מעבר, 2015
ג'ני קצ'ורין, שוואסנה, 2021
ג'ני קצ'ורין, שוואסנה, 2021
מרים כבסה, נפלא ונעלם, 2023. צילום: רון קדמי
מרים כבסה, נפלא ונעלם, 2023. צילום: רון קדמי
מירב הימן, המואר, 2020
מירב הימן, המואר, 2020

התערוכה אָסַאנָה לרגע, נשימה מדיטטיבית במציאות עכשווית, היא מבע של רוגע, איזון וחלום בהקיץ ולו לרגע במציאות היומיומית בישראל. התקופה הסוערת שבה אנו נמצאים מאז השבעה באוקטובר, משפיעה על הדרך שבה אנו חווים את המרחב הביתי והציבורי ומציפה ביתר שאת שאלות על יחסי הכוחות בין הפרטי־הרגשי ובין החברה והשלטון.

תערוכה זו נולדה מתוך המציאות העכשווית בישראל, כמענה לצורך הנפשי הבסיסי להפוגה, להתרחקות מ"ה־כאן וה־עכשיו" הכואב והמאיים אל עבר האמורפי, המופשט, המרגיע והמרפא לנפש, המנותק מזמן וממקום. התערוכה, שתתפרש על פני שתי הקומות במרכז רוטשילד במוזיאון ובחלל מנפח הזכוכית, מציגה עבודות וידאו לצד תצלומים עכשוויים. בתערוכה משתתפים 24 אמנים בינלאומיים ועכשוויים שיוצרים יחד מקצב עבודות ייחודי של סאונד, צבע וצורה.

שם התערוכה לקוח ממונח מעולם היוגה והמדיטציה. המילה "אסאנה" (Asana) שמשמעותה תנוחה, נגזרת מהשורש הסנסקריטי ״אס״ שפירושו ״להישאר״ / ״להיות״ / ״להתייצב בתנוחה מסוימת״. פטנג׳לי (Patanjali), אחד מאבות היוגה, מגדיר ביוגה סוטרה את האסאנה כ־"מה שיציב ונינוח" או כ־"מה שמאפשר להיות יציבים במצב של נינוחות מתמשכת". האסאנה היא זו שמאפשרת הרפיית מאמץ, תחושה של התלכדות עם האינסוף, או עמעום חוויית הנפרדות שלנו המגדירה את האני. כאשר היא מבוצעת במודעות ובקשב, האסאנה מפרקת מועקות נפשיות, חרדות, פחדים ומחסומים מנטליים, ויוצרת שלווה והרמוניה פנימית. חלל התערוכה הוא תצרף הרמוני של צבע, צורה וגודל; בין סאונד לשקט, בין תנועה לעמידה במקום, בין בהירות מסנוורת לחשכה מנחמת.

כחלק מהתערוכה יוצג גם גן עדן עכשיו (2) של רן סלוין, מיצב וידאו-סאונד מותאם־חלל שיוקרן בחלל מנפח הזכוכית במרכז אדם ועמלו במוז"א.

אמנים מציגים

ליאת אלבלינג / ריקי אלבנדה / סילביה אקרמן / יורם בוזגלו / דגנית ברסט / עינת עריף־גלנטי / אורי גרשט / אורי הולבן / מירב הימן / סשה טמרין / אפרת ירון / מרים כבסה / מיכאל ליאני / מרק לואיס / סיגלית לנדאו / נעמי מנדל / מירי סגל / אלון סגל / חנה סהר / רן סלוין / הילה עמרם / טליה קינן / ג'ני קצ'ורין / יאנה רוטנר / עומר שיזף

אירועים בתערוכה

מציג עכשיו